Radio Prague International vysílá již 85 let. Posluchače dokáže do Prahy přilákat třeba z Beninu

Kombinace reprodukované hudby a živých hlasatelských vstupů v různých jazycích. Tak vypadaly začátky stanice Radio Praha, nynějšího Radio Prague International. Pravidelné zahraniční vysílání Českého rozhlasu začalo 31. srpna 1936 v 10 hodin dopoledne, tedy před 85 lety.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co se roku 1925 stalo Československo majoritním vlastníkem do té doby soukromé společnosti Radiojournal, začalo se uvažovat o přestěhování vysílání do budovy postavené přímo pro účely rozhlasu.

Budova Českého rozhlasu na archivním snímku | Foto: Archiv Českého rozhlasu | Zdroj: Český rozhlas

Znělková historie stanice Radio Praha není zdlouhavá: Novosvětská, Kupředu levá, Novosvětská.

Anebo podle autorů melodií: Antonín Dvořák, Jan Seidel, Antonín Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radio Prague International slaví 85. výročí. Poslechněte si příspěvek i s archivním audiem

Takhle na začátky stanice vzpomíná na archivním záznamu redaktor Julo Horváth: „Když jsme začali vysílat v roce 1936, já jsem přišel až potom v 1937, byl z toho velký rozruch v Americe mezi našimi krajany. I cizinci se nám psali a těšili se, že se v éteru objeví nová krátkovlnná stanice s velmi přitažlivým programem.“

Mladý malý demokratický stát mezi Německem a Sovětským svazem potřeboval nástroj proti nacistické a sovětské propagandě. A to bylo Radio Praha.

„Víte, nejkrásnější byly pásma písní s doprovodem orchestru, řekněme 10 až 12 písní, ze kterých každá navazovala jedna na druhou a to zpívali operní umělci – čeští, často i slovenští. Na to jsme dostávali největší ohlasy,“ dodává Horváth.

Za rok 1937 dostalo Radio Praha na 14 tisíc dopisů. Ohlas nebyl vždy jen písemný, jak dokládá jedno archivní svědectví pamětníka: „Jednou přišla do Československého rozhlasu veliká bedna a v ní byla krásná, měkká a nádherně barevná kůže tygra a psaní od posluchače krajana odněkud snad z Bengálska. Děkoval za radost, které mu přináší hlášení ze starého domova.“

Český rozhlas potvrdil rekordní pozici na trhu. Radiožurnál navyšuje náskok na prvním místě

Číst článek

Kontakt s posluchači

Úzký kontakt s posluchači v zahraničí si Radio Praha pěstuje pořád – nyní hlavně na internetu, jak potvrzuje šéfredaktorka stanice Klára Stejskalová.

„V loňském roce naše webové stránky radio.cz navštívilo rekordních 7 800 000 lidí a počet zhlédnutí překročil 13 milionů,“ přibližuje.

Na vlnách stanice znělo v minulosti mnoho nejrůznějších jazyků, včetně arabštiny, svahilštiny anebo esperanta.

Aktuálně Radio Praha vysílá v šesti jazycích: anglicky, německy, francouzsky, španělsky, rusky a česky. V posledních letech se zaměřuje na podporu krajanských rozhlasových stanic, česká redakce pro některé připravuje pořady a taky českých škol v zahraničí.

Stanice funguje také na sociálních sítích a na YouTube kanálu má kurzy češtiny.

„Máme skupinu skutečně věrných posluchačů, kteří nám dodnes posílají dopisy. Zrovna minulý týden dorazila obálka od posluchače z Rakouska, který nám posílá všechny možné výstřižky o České republice. A dokonce k nám před časem dorazil přímo do rádia posluchač z Beninu, který celé dětství poslouchal naše francouzské vysílání. Díky tomu se zamiloval do Česka a do Prahy až se sem osobně vydal na výlet,“ uzavírá šéfredaktorka stanice Radio Praha.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme