Vzpomínka na válku. Americkému vojákovi, který osvobozoval Čechy, se po 76 letech vrátí osobní věci

Po 76 letech se několik osobních věcí vrátí k americkému vojákovi Joeu Esquibelovi, který se zúčastnil osvobozovacích bojů na západě Čech v roce 1945. Nadšenec historie Petr Švihovec před několika týdny našel v zemi u Mariánských Lázní stříbrný náramek, límcový odznak, kovový proužek s bronzovou hvězdou a švýcarské mince rappen. Do hledání majitele se zapojil také historik Daniel Malý.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmasedmdesátiletý Melvyn Dunn vzdává hold na poli plném vlčích máků poté, co položil věnec u památníku za svého otce Waltera, který bojoval ve druhé světové válce

Po 76 letech se několik osobních věcí vrátí k americkému vojákovi Joeu Esquibelovi, který se zúčastnil osvobozovacích bojů na západě Čech v roce 1945. (ilustrační foto) | Foto: Owen Humphreys | Zdroj: Reuters

Na náramku bylo vyryto Esquibelovo jméno, z druhé strany pak jméno jeho tehdejší přítelkyně Lydie, s níž se po válce ve Spojených státech oženil. Švihovcovi se podařilo Esquibela vypátrat v Coloradu, ve spolupráci s ambasádou a vojenským atašé Jamesem Hackbarthem nyní posílá ztracené osobní věci zpět majiteli. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo americké velvyslanectví v ČR.

Čechoslovákům z RAF, kteří havarovali v Nizozemsku, postavili nový památník. Složili se na něj místní

Číst článek

„Jsme velmi rádi, že můžeme pomoci doručit tyto věci jejich právoplatnému majiteli, americkému válečnému hrdinovi. Jsme také vděční panu Švihovcovi za to, s jakým respektem o tyto předměty pečoval. Musíme ctít a připomínat ty, kteří bránili naši svobodu a demokratické hodnoty a kteří se obětovali, abychom mohli žít v míru, bezpečí a prosperitě,“ uvedl tiskový atašé velvyslanectví Griffin Rozell.

Americká armáda na konci druhé světové války osvobodila jihozápad Československa. Zásluhy vojáků pod velením generála George Pattona se po únoru 1948 snažili komunisté vymazat z paměti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme