‚Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.‘ Před 80 lety burcoval Winston Churchill národ

Přesně před 80 lety - 13. května 1940 - zazněl v Británii proslov, který se zapsal do historie. Nepronesl ho nikdo jiný, než britský premiér Winston Churchill, který se snažil burcovat veřejnost v době hrozící německé invaze. Projev podle historiků výrazně přispěl k veřejné morálce a také faktu, že Spojené království následně stanulo na straně vítězů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér za druhé světové války Winston Churchill

Britský premiér za druhé světové války Winston Churchill | Foto: autor neznámý | Zdroj: Wikimedia Commons, Library of Congress | CC0 1.0,©

„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy. Máme před sebou utrpení toho nejhoršího druhu. Čekají nás měsíce bojů a útrap. Ptáte se, jaká je naše politika? Vést válku na moři, na zemi, i ve vzduchu, se vší silou, kterou nám jen Bůh může dát. Vést válku proti monstrózní tyranii, jaká zatím nebyla v temné historii lidských zločinů překonána. To je naše politika,“ snažil se za druhé světové války Churchill Britům navrátit víru ve vítězství po tom, co se stal premiérem.

Zničené památky a desítky tisíc obětí. Před 75 lety začalo kontroverzní bombardování Drážďan

Číst článek

V projevu také hlásal, že Británie bude bránit své území za každou cenu, že bude bojovat všude, kde to bude potřeba a nikdy se nevzdá.

Projev byl tak významný proto, že Churchill 13. května 1940 stanul před národem plným strachu a obav z následujícího vývoje.

Země v té době za sebou měla sérii vojenských neúspěchů v Evropě, jedna z velkých potup byla evakuace vojáků z Francie. Bitva o Británii se blížila.

Národ v té době skutečně potřeboval silného politika, který se nebude bát dělat klíčová rozhodnutí a který národ semkne a vrátí lidem víru ve vítězství. To se Churchillovi podařilo a v roli předsedy vlády dovedl Británii až k vítězství ve válce.

Do aukce šel nedokouřený doutník Winstona Churchilla, zájemce za něj zaplatil 260 tisíc

Číst článek

Churchillův vítězný projev byl také mimořádně emotivní. 8. května 1945 Churchill k národu prohlásil: „Je to vaše vítězství.“ Dav tehdy Churchilla přerušoval výkřiky: „Ne, to je vaše vítězství!“ Z té slavné chvíle bylo patrné, jak si Churchill, který byl až do začátku druhé světové války považovaný spíš za arogantního politika, získal podporu a obdiv veřejnosti a nesmazatelně se zapsal do historie.

Ostatně nejen do historických knih a učebnic. O tomto politikovi byl natočen i film s názvem Nejtemnější hodina. Film zachycuje okamžiky, kdy musí Churchill učinit zásadní rozhodnutí v dobách hrozící německé invaze. Churchill je v něm vykreslený jako člověk, který se odmítal podřídit tyranii a který byl odhodlaný za svůj národ bojovat tak, jak on sám dovedl - tedy nikoli na poli bitevním, ale na tom politickém.

Zajímavé také je, že Churchill sbírá úspěchy i v moderní době. Například v roce 2002 ho Britové v rozsáhlé anketě označili za nejvýznamnějšího Brita všech dob.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme