Z ševcovské dílny vybudoval obuvnické impérium. Před 85 lety zemřel Tomáš Baťa

Od tragického úmrtí Tomáše Bati, zakladatele obuvnického impéria, uplyne ve středu 85 let. Zlínský obchodník se vlastními silami vypracoval z malé ševcovské dílny do čela společnosti se světovým renomé. Osudným se mu nakonec stalo létání. Smrt dostihla 56letého Baťu v troskách malého stroje Junkers, který se zřítil v husté mlze u Otrokovic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Baťa (1920) | Foto: Wikimedia, public domain, licence CC BY-SA 3.0, Baťa shoe company

Obuvnickému řemeslu se zlínský rodák Tomáš Baťa vyučil u svého otce. V roce 1894 se ještě se starším bratrem Antonínem a sestrou Annou rozhodli osamostatnit a založili ve Zlíně vlastní obuvnický závod.

Po předčasné smrti Antonína v roce 1908 se Tomáš stal majoritním vlastníkem firmy. Díky zkušenostem ze zahraničí pak začal Baťa zavádět moderní metody řízení a organizace práce.

V podniku zavedl vysoce efektivní pásovou výrobu, mohutně investoval do propagace a své zaměstnance motivoval příslibem podílu na zisku. Díky tomu udělal Baťa během 30. let ze své firmy největšího světového exportéra obuvi.

Jeho smrt přišla jako blesk z čistého nebe. O tragédii informovaly světové tiskové kanceláře i deníky. Do Zlína následně zamířily stovky kondolenčních telegramů - i od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Tomáš Baťa, socha v Otrokovicích | Foto: Andrea Kratinová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme