Zachraňoval princeznu Dianu. 'Měla jen drobné zranění na rameni,' vzpomíná po 20 letech hasič

Jednatřicátého srpna je to právě dvacet let, co v Paříži tragicky zemřela princezna Diana. Bylo jí šestatřicet let a zůstali po ní synové William a Harry. Ve své době patřila mezi nejznámější a nejpopulárnější světové osobnosti. Britští i francouzští vyšetřovatelé její úmrtí uzavřeli jako tragickou nehodu zaviněnou řidičem. Kolem smrti stále populární princezny je i nadále mnoho dohadů.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princezna Diana

Princezna Diana | Foto: Hidajet Delic | Zdroj: AP/ČTK

„Přerušujeme film. Dostali jsme informaci, že princezna Diana byla vážně zraněna během autonehody v Paříži," hlásil v mimořádných zprávách hlasatel Martin Lewis.

Na televizní stanici BBC 1 právě diváci sledovali francouzskou gangsterku Borsallino s Alainem Delonem a Jeanem Paulem Belmondem v titulních rolích. Ironií osudu přerušilo mimořádné vysílání scénu, kdy jsou oba hlavní hrdinové na pohřbu.

Jak v předvečer 20. výročí tragického úmrtí Martin Lewis, před lety povýšený do šlechtického stavu, vzpomínal, smutnou zprávu oznámil národu v tmavém obleku, které měla pro tyto příležitosti BBC připravena ve skříni.

Život princezny Diany připomíná nový televizní dokument. Představuje ji v roli mámy

Číst článek

Autonehoda v pařížském tunelu se odehrála půl hodiny po půlnoci, ve čtyři ráno v nemocnici Diana zemřela.

Těsně po havárii byla ale princezna ještě při vědomí a pomáhal jí francouzský hasič Xavier Gourmelon. Ten byl mezi prvními, kteří na místě nehody v tunelu Alma zasahovali, a zároveň to byl jeden z posledních lidí, který slyšel princeznu Dianu promluvit.

Gourmelon o svojí zkušenosti dlouho nikomu nechtěl vyprávět, protože k případu přistupoval jako ke každému jinému. S odstupem času ale začíná poskytovat rozhovory médiím a jeho příběh teď zveřejnil francouzský list le Parisien.

Kensingtonský palác. | Foto: Jaroslav Marek | Zdroj: Český rozhlas

Když na místo dorazil, byla to podle něj typická havárie, jakých už viděl mnoho. Netušil, kdo v černém mercedesu cestoval. Pak ale nahlédl dovnitř vozu a uviděl princeznu, jak sedí na zemi s nohama na zadních sedačkách.

Na první pohled prý měla jen drobné zranění na rameni. Podívala se na Xaviera a zeptala se, co se stalo. A to bylo to poslední, co od Diany zaznělo. Když ji vyprostili z auta, zastavilo se jí srdce. Hasiči ji dokázali ještě na místě tep obnovit, Diana ale upadla do kómatu a později v nemocnici zemřela.

Xavier pro list le Parisien zdůraznil, že když se o smrti Diany dozvěděl, byl smutný a zklamaný, ale ne proto, že zahynula slavná britská princezna. Trápilo ho, že člověk, kterému se snažil pomoci, nakonec stejně následkům nehody podlehl.

Byla výjimečná

Smutnou zprávu se dozvěděl celý národ a celý svět. Leckdo si dodnes pamatuje okamžik, kdy se o smrti princezny z Walesu dozvěděl.

Kensingtonský palác. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Spal jsem, žena mě probudila špatnou zprávou, nemohl jsem tomu věřit. Květina zvadla a padla k zemi," říká muž, který po smrti lady Diany strávil týden před jejím sídlem, kam lidé přinášeli náruče květin. Před Kensingtonský palác přišel i teď, připomenout si dvacáté výročí princeznina tragického úmrtí.

„Princezna Diana byla výjimečná, přišel jsem jí vzdát hold," říká osmdesátiletý Terry Hutt. Na sobě má sako sešité z britských vlajek, na hlavě klobouk ze stejným motivem. I dvacet let po smrti se princezna Diana těší velkému zájmu a popularitě. 

„Myslím, že byla jiná, než ostatní příslušníci královské rodiny. Byla mnohem lidštější," soudí Clarie. Když lady Diana zemřela, byl jí rok. Teď přišla před Kensingtonský palác uctít její památku.

Jaromír Marek, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme