Zemřela Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vyhlazení Ležáků

V neděli zemřela ve věku 76 let Marie Jeřábková, jedna ze dvou sester Šťulíkových, které jako jediné přežily vypálení osady Ležáky nacisty v roce 1942. Informaci webu denik.cz potvrdila neteř Marie Jeřábkové Jarmila Doležalová mladší.

Včelákov (Chrudimsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vypálení Ležáků v roce 1942 | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Jedinou pamětnicí Ležáků tak zůstala o rok a půl starší sestra zesnulé Jarmila Doležalová. Poslední rozloučení proběhne ve čtvrtek ve 14.00 ve smuteční síni v Hlinsku.

Po atentátu československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha na konci května 1942 se v Protektorátu Čechy a Morava rozpoutal teror, kterému padli za oběť nejen jednotlivci, ale i celé vesnice. Dne 10. června 1942 vymazali nacisté z mapy středočeské Lidice a o dva týdny později, 24. června 1942, potkal podobný osud i vesničku Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Nacisté se mstili i po Lidicích. Před 75 lety vypálili Ležáky

Číst článek

Dopoledne 24. června byly Ležáky, vesnice o devíti domcích, obklíčeny. Obyvatelé Ležáků byli vyhnáni z domů, ty byly vyrabovány a zapáleny. Všech 47 zatčených bylo převezeno na Zámeček do Pardubic, kde bylo v době heydrichiády popraviště. Dospělí byli zastřeleni hned, bez výslechu i bez soudu, další dodatečně zatčené zabili nacisté na místě později.

Celkem 11 ležáckých děti bylo odesláno do vyhlazovacího tábora v Chelmnu, kde zřejmě zemřely v plynové komoře. Relativní štěstí měly dvě holčičky, sestry Marie a Jarmila Šťulíkových, které byly poslány na poněmčení, což jim umožnilo válku přežít. Když byly odvlečeny, byl jim jeden a dva a půl roku. Obě se vrátily do Československa v roce 1946.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou. Správcem pietního území je Památník Lidice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme