Zemřela Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vyhlazení Ležáků

V neděli zemřela ve věku 76 let Marie Jeřábková, jedna ze dvou sester Šťulíkových, které jako jediné přežily vypálení osady Ležáky nacisty v roce 1942. Informaci webu denik.cz potvrdila neteř Marie Jeřábkové Jarmila Doležalová mladší.

Tento článek je více než rok starý.

Včelákov (Chrudimsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietního aktu se zúčastnila i Marie Jeřábková (na snímku), která se svou starší sestrou Jarmilou jako jediné přežily vyvraždění Ležáků.

Marie Jeřábková, jedna ze dvou přeživších vypálení Ležáků v roce 1942 | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Jedinou pamětnicí Ležáků tak zůstala o rok a půl starší sestra zesnulé Jarmila Doležalová. Poslední rozloučení proběhne ve čtvrtek ve 14.00 ve smuteční síni v Hlinsku.

Po atentátu československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha na konci května 1942 se v Protektorátu Čechy a Morava rozpoutal teror, kterému padli za oběť nejen jednotlivci, ale i celé vesnice. Dne 10. června 1942 vymazali nacisté z mapy středočeské Lidice a o dva týdny později, 24. června 1942, potkal podobný osud i vesničku Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Nacisté se mstili i po Lidicích. Před 75 lety vypálili Ležáky

Číst článek

Dopoledne 24. června byly Ležáky, vesnice o devíti domcích, obklíčeny. Obyvatelé Ležáků byli vyhnáni z domů, ty byly vyrabovány a zapáleny. Všech 47 zatčených bylo převezeno na Zámeček do Pardubic, kde bylo v době heydrichiády popraviště. Dospělí byli zastřeleni hned, bez výslechu i bez soudu, další dodatečně zatčené zabili nacisté na místě později.

Celkem 11 ležáckých děti bylo odesláno do vyhlazovacího tábora v Chelmnu, kde zřejmě zemřely v plynové komoře. Relativní štěstí měly dvě holčičky, sestry Marie a Jarmila Šťulíkových, které byly poslány na poněmčení, což jim umožnilo válku přežít. Když byly odvlečeny, byl jim jeden a dva a půl roku. Obě se vrátily do Československa v roce 1946.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou. Správcem pietního území je Památník Lidice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme