Traktor Zetor 25 slaví výročí. Před 75 lety předala Zbrojovka Brno první tři stroje zákazníkům

Za sto let svého provozu už vyráběla Zbrojovka Brno leccos. Od zbraní, jako byly kulomety, pušky a samopaly, přecházela střídavě k takzvané mírové výrobě třeba automobilů nebo i psacích strojů. Zbrojovka ale dala vzniknout i jedné světově známé značce traktorů Zetor. V jejím brněnském závodě byl sestrojený vůbec první model Z 25. První tři kusy těchto strojů svým zákazníkům předala přesně před 75 lety.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za 75 let existence celé značky se jich vyrobilo přes jeden milion 300 tisíc kusů a s trochou péče se dá se všemi modely jezdit dodnes. | Zdroj: Profimedia

Model 25 byl na veletrhu v Praze poprvé vystavený v srpnu 1946. Tehdy vydala Obchodní a živnostenská komora pro značku Zetor ochrannou známku a závod zahájil sériovou výrobu. Za první rok opustilo brány továrny skoro tři a půl tisíce traktorů Zetor 25.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o slavném traktoru Z 25

„Když se traktory začaly po válce vyrábět, tak se vyráběly bez kabiny. Tenkrát byli chlapi zocelenější než dneska. Nejdůležitější nebyl komfort. Nejdůležitější bylo, aby to pracovalo. A kabiny přišly později,“ říká fanoušek těchto traktorů Martin Havelka.

První prototyp Zetoru vytvořil se svým týmem ve Zbrojovce konstruktér František Musil.

„Dvouválcový, vodou chlazený, vznětový. Motor má výkonnost 25 koní. Byla potřeba jednak síla a nějaký cvik, protože tam bylo šestivoltové žhavení. Nažhavily se žhavící svíčky ve válcích a pak klikou se musel motor roztočit, aby chytil. Až tak rychle se s ním jezdit nedalo, protože by to hrozně skákalo,“ popisuje technické parametry ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Proč Zetor?

Přepis výslovnosti písmene Z, které ve svém znaku používala Zbrojovka Brno, se spojil se dvěma posledními písmeny slova traktor

Model Z 25 byl exportní hit, do zahraničí se posílalo přes 60 procent roční produkce. Československý týdeník informoval například o vývozu do Tibetu.

Do závodu se jezdili dívat i některé známé osobnosti tehdejší doby třeba Jurij Gagarin nebo Che Guevara. Komunistický režim využil Zetor také pro svou propagandu. Traktor byl nedílnou součástí obrazu, jak zemědělci neúnavně na polích pracují pro blaho lidu. 

O kvalitě Zetorů ale pochyb být nemůže. Za 75 let existence celé značky se jich vyrobilo přes jeden milion 300 tisíc kusů a s trochou péče se dá se všemi modely jezdit dodnes.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme