Památkáři navrátili podobu zlatému kočáru. Lidé ho uvidí v Českém Krumlově

Zlatý kočár na zámku v Českém Krumlově získal po staletích znovu původní podobu. Památkáři na voze obnovili textilní výzdobu. Vůz nechal pro svou diplomatickou misi u papeže vyrobit v roce 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu. Návštěvníci ho uvidí od 1. dubna na první prohlídkové trase.

Tento článek je více než rok starý.

Český Krumlov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý kočár, kterým jel Jan Antoním z Eggenbergu v roce 1638 k papeži

Zlatý kočár, kterým jel Jan Antoním z Eggenbergu v roce 1638 k papeži | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Cenný vůz byl během uplynulých staletí opakovaně rozebírán a část bohatého vybavení se poztrácela. Přišel i o svou textilní výbavu, z níž byly zhotovené závěsy k postelím na zámku Eggenberg ve Štýrsku. Díky pramenům a nově objeveným historickým fotografiím se odborníkům podařilo textilie obnovit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památkáři navrátili podobu zlatému kočáru. Lidé ho uvidí v Českém Krumlově. Natáčel Petr Kubát

„Tím prvním impulzem bylo setkání s inventáři, které nám jasně vypovídaly o tom, že kočár byl mnohem bohatěji vyšňořený v době, kdy s ním jel Jan Antonín z Eggenbergu k papeži,“ říká pro Český rozhlas Kateřina Cichrová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Návštěvníci zámku teď uvidí kompletní set textilií jako v roce 1638. „Jsou to dlouhé draperie, takzvané šály, potom horní draperie a krytí vstupu, takzvaná dvířka. Vše je z hedvábného sametu. Podle popisu jsme věděli, že ten kočár byl černý a zlatě zdobený. A takovou podrobnější inspirací nám byly dochované livreje, které doprovázely ten vůz. Na nich můžeme vidět, jakým způsobem byly zdobené portami a výšivkami. Ten kočár byl určitě také takhle vyšívaný,“ popisuje Cichrová.

Českobudějovická švadlena

Všechny porty ručně šila na závěsy českobudějovická švadlena Jaroslava Nováčková. Práce jí trvala několik měsíců.

Roky hledané ostatky převora Libraria uložilo biskupství za slavnostní mše, kterou sloužil Duka

Číst článek

Dále se na starých snímcích podařilo objevit i některé kousky řezeb, které kdysi odpadly a dosud ležely zapomenuté v depozitářích. Tyto kousky prošly konzervováním v zámecké dílně a vrátily se na vůz také.

„Na fotografiích jsme objevili například vázy v rozích na střeše kočáru. A věděli jsme, že přesně tyhle vázy máme v jednom polozapomenutém depozitáři bez popisu. Když jsme je vytáhli a dali na střechu, tak jsme zjistili, že tam přesně sedí,“ vysvětluje správkyně depozitáře Kateřina Hlavničková.

Vůz je z velké části z ořechového dřeva, jemné řezby jsou ze dřeva hruškového a lipového. Podvozek a kola jsou z pružného jasanového dřeva. Celý povrch je pokrytý plátkovým zlatem.

Mise k papeži

V roce 1638 jel s kočárem kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu v Římě předat dary papežovi a oznámit mu volbu nového císaře Ferdinanda III.

„Zlatý eggenberský vůz jako součást průvodu císařského velvyslance Jana Antonína I. z Eggenbergu dorazil do Vatikánu za účelem audience u papeže Urbana VIII. dne 16. listopadu 1638. Doplňovaly jej další dva kočáry a několik speciálně uniformovaných skupin příslušníků gardy,“ popisuje Cichrová.

Nádheru vozu podtrhovaly přepychové postroje pro šestispřeží koní, potažené černým sametem se zlatými výšivkami, silnými zlatými šňůrami a střapci ze zlatých vláken a žlutého hedvábí. K dispozici byla také dvě sedla z černého sametu se zlatou výšivkou a stříbrnými nýty,“ doplňuje.

Zlatý kočár, kterým jel Jan Antoním z Eggenbergu v roce 1638 k papeži | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z nejbarvitějších popisů průvodu knížete Jana Kristiana z Eggenbergu do papežského paláce zaznamenal jeho svědek Antonio Gherardi:

„Vpředu kráčelo pět trubačů Jeho Excelence. Dále vedli dva lokajové krásné koně s bohatými sedly a vyšívanými pokrývkami. Následovalo je třicet gardistů. Dále pochodovalo dvacet čtyři pážat. Následovala je sama Jeho Excelence na nejkrásnějším koni. Kníže byl oděný do přepychového černého sametu, v krátkém kabátci – doubletu, pokrytém výšivkou z černého hedvábí, jeho klobouk se honosil klenotem nebývalé ceny. Kůň měl udidlo a kování postroje ze zlata, pod jeho sedlem byla nádherná černá pokrývka, zdobená drahou výšivkou.“

Jsou blázni, nebo si plní sen? Pár rekonstruuje přes 200 let starou chalupu uprostřed šumavské samoty

Číst článek

Při zpáteční cestě z Říma v lednu 1639 odvezl s sebou kníže Jan Antonín z Eggenbergu zlatý vůz s kompletní výbavou jako plánovaný dar pro císařovnu Marii Annu Španělskou. Kočár ale nakonec zůstal v rodovém sídle na zámku Eggenberg ve Štýrsku.

Antonínův syn Jan Kristián I. kníže z Eggenbergu přepravil v roce 1674 vůz na zámek v Českém Krumlově. Tam byl s dalšími upomínkami na otcovu cestu do Říma uložený v suterénním prostoru budovy na východní straně třetího nádvoří, doposud nazývaném na paměť slavné cesty Románská komora.

Podle kastelána Pavla Slavka je kočár jedním z nejcennějších exponátů na zámku. „V Evropě je dochovaných zhruba pět podobných kusů,“ dodává Slavko.

Náklady na obnovu látek vyšly památkáře na 50 tisíc korun. V příští sezoně chtějí ještě doplnit hedvábný eggenberský erb na novou draperii u dvířek.

Návštěvníci uvidí zlatý kočár s novou výbavou na první prohlídkové trase od 1. dubna.

Zlatý kočár, kterým jel Jan Antoním z Eggenbergu v roce 1638 k papeži | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme