Unikátní záběry zachycují počátky pražské zoo. Nálezci pátrají po jejich autorovi

Třináct filmových kotoučů a na nich pět hodin unikátních záběrů našli na podzim archiváři Rakouského filmového muzea. Film zachycuje počátky pražské zoo. Nálezci teď pátrají po tom, kdo snímky nazvané „V říši profesora Jandy“ natočil.

Fotočlánek Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já bych zmínil slona Babyho, který je tam v situaci, kdy tlačí vozík kamení, když se staví zoo,“ říká Radiožurnálu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Snímky podle něj ale zachycují mnohem víc. Zvířata a jejich chovatele v situacích, které si dnes už těžko dovedeme představit.

Jsou tam lachtani Batul a Hýta, které daroval zoo Vlasta Burian a které nikde nemáme zachycené společně. Můžeme vidět nejen jak se proměnil areál zoo, ale je tam i profesor Janda, zakladatel a první ředitel. Jsou tam chovatelé i dobové celebrity!“ raduje se Bobek.

Zvířatům v pražské zoo zpestří jídelníček neprodané vánoční stromky. První dostali papoušci, zubři a sloni

Číst článek

Je mezi nimi i herečka Zita Kabátová, která byla velkou příznivkyní pražské zoo. Filmy natočil podplukovník Československé armády, který je v nich opakovaně zachycen.

Zoologické zahradě se ale zatím nepodařilo zjistit jeho jméno. Neznámá zůstává také žena, pravděpodobně plukovníkova partnerka.

V těch filmech se objevuje žena mezi 30-35 lety, zřejmě vyššího společenského postavení, s velmi dobrým postavení v zoo, chová si zvířata, krmí je, hladí je, bývá ve společnosti profesora Jandy. Zjevně tedy dáma, která měla určité slovo,“ upřesňuje Bobek.

Amatérské snímky, nicméně natočené ve vysoké kvalitě, má ve sbírce rakouské filmové muzeum od roku 2011. Tehdy je odprodal sběratel, který chce zůstat v anonymitě. Pořídil je pravděpodobně na bleším trhu.

Protože jde o anonymní filmy, mým úkolem bylo, abych sama našla jejich kontext včetně původu. Bádala jsem a narazila na článek Miroslava Bobka, ve kterém píše o prvním řediteli pražské zoo, profesoru Jandovi. Následně jsem se s Bobkem spojila. Teď se společně zabýváme otázkou, kdo jsou dva amatérští autoři filmu,“ říká archivářka Stefanie Zingl z Rakouského filmového muzea.

S pátráním po identitě muže a ženy prosí Zoo Praha o pomoc veřejnost. 

Tomáš Maleček, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme