Jak naučit děti anglicky třikrát rychleji? Studenti z Brna sází na internet a příběhy

Brněnští vysokoškoláci přišli na způsob, jak malé školáky naučit cizí jazyky třikrát rychleji. Vytvořili unikátní internetový program, který pracuje na základě asociací a příběhů. Dítě si tak rychleji vybaví naučená slovíčka. Novou výuku angličtiny teď testují některé základní a střední školy v Jihomoravském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do škol (ilustrační foto)

Zápis do škol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Malí školáci mnohdy stráví dlouhé hodiny biflováním slovíček cizích jazyků. Někteří učitelé drilují děti na gramatice, ty si přitom pak v běžné konverzaci ani neumějí vybavit naučená slovní spojení.

Vysokoškoláci z Masarykovy a Mendelovy univerzity v Brně proto vytvořily unikátní internetový program cizích jazyků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou metodu výuky angličtiny se zajímala reportérka Petra Benešová

„Samotného mě nebavilo učení a vždycky mi to strašně dlouho trvalo. Začal jsem se zajímat o to, jestli by se to nedalo nějakým způsobem urychlit. Vždycky jsem měl pocit, že to přece musí nějak jít, podívat se a zapamatovat si to,“ popisuje jeden ze studentů Jan Mayer.

Výukový projekt JoyMind proto kombinuje paměťové metody s moderní výpočetní technikou. První verze naučí děti anglická slovíčka.

„Mozku pomůže, když je tam třeba uložený nějaký příběh. Člověk si to může zapamatovat třeba tak, že vidí psa, jak jde do garáže, a pamatuje si dog - do garáže. Pomocí takových technik se dá ke každému slovíčku vytvořit nějaký příběh,“ vysvětluje Mayer.

Vysokoškolský projekt týmu JoyMind teď testuje na internetu několik základních a středních škol v Jihomoravském kraji. Autoři chtějí pro něj nadchnout i budoucí učitele na pedagogických fakultách.

Autoři chtějí prorazit ve světě

Tým autorů byl také vybrán do vzdělávacího programu Jihomoravského inovačního centra StarCube, který pomáhá začínajícím firmám realizovat jejich plány.

„Nastupuje řada mladých lidí a my se snažíme pomocí lidí, kteří už mají za sebou úspěšné firmy, posunout tyto týmy na úroveň, že se od nápadu dostanou do fáze skutečného projektu,“ říká manažer programu Michal Hrabí.

Výukový program brněnských vysokoškoláků také uspěl v národních soutěžích a postoupil do mezinárodního finále do Austrálie. Autoři doufají, že ho začnou využívat také čeští humanitární pracovníci, kteří se v cizině musejí rychle naučit cizí jazyk.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme