VIDEO: ‚Myjte si pořádně ruce.‘ Japonský experiment ukazuje možnosti šíření viru v restauraci

Japonská veřejnoprávní televize NHK natočila video, které ukazuje, jak jednoduše se viry podobné covidu-19 mohou šířit v restauracích, i když je na začátku „infikovaná“ jen jedna osoba. Experiment simuluje atmosféru v bufetové restauraci na výletní lodi. Na svém webu o tom informovala americká stanice CNN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virální video ukazuje deset lidí, z nichž jeden byl vybrán jako infikovaná osoba. Hosté se následně chovají naprosto normálně, jako kdyby o potenciální nákaze nevěděli. Nakonec se pomocí UV světla ukáže, kam se „virus“ rozšířil. Jeho stopy jsou na jídle, nádobí i na tvářích některých účastníků. 

Koronavirus se potvrdil u dvou migrantů na řeckém ostrově Lesbos. Jsou izolovaní v karanténě

Číst článek

Podle profesora patologie Johna Nichollse z hongkongské univerzity nejsou podobné experimenty nové. Dobře ale ukazují, jak rychle se viry šíří. „Video ukázalo, že se viry velmi efektivně přenáší na povrchy i na lidi. Myslím, že to krásně demonstruje, jak pečlivě by si lidé měli mýt ruce, aby se omezilo šíření nemocí,“ řekl Nicholls televizní stanici CNN.

Nicholls ale upozorňuje na to, že experiment nesimuluje reálnou situaci, protože se soustředí jen na přenášení dotykem. S tím souhlasí i Kentaro Iwata, specialista na infekční choroby z univerzity v japonském Kóbe. „Experiment ukázal možnosti šíření kontaktem, což není důkaz toho, co by se stalo ve skutečnosti. Tyto situace je potřeba rozlišovat,“ řekl CNN Iwata.

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme