Zapalování vysílačů i výhrůžky. Fake news o 5G sítích a koronaviru způsobuje v Británii problémy

Spolu s pandemií koronaviru přišly i nové falešné zprávy a - navzdory snahám odborníků - se je zatím nedaří lidem vymluvit. Na internetu se například dál objevuje tvrzení, že za šířením koronaviru stojí zavádění mobilní sítě 5G. Podle vědců ale jde o naprostý nesmysl. Zastánci teorie ve Velké Británii ale zničili už desítky vysílacích stanic, a dokonce vyhrožují telekomunikačním pracovníkům. Do boje s fake news se zapojil i Twitter.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis na zdi v Londýně. Ve Velké Británii je fake news spojující šíření koronaviru s 5G sítěmi velkým problémem

Nápis na zdi v Londýně. Ve Velké Británii je fake news spojující šíření koronaviru s 5G sítěmi velkým problémem | Foto: Russell Boyce | Zdroj: Reuters

Vandalové ve Velké Británii v uplynulých týdnech zaútočili na desítky vysílacích věží, které většinou zapalují. Někteří technici popisují, jak za nimi při práci v terénu chodí lidé. Někteří na ně křičí, aby přestali budovat 5G a tím zabíjet spoluobčany.

Ubrousek s octem, homeopatikum nebo plné Riegrovy sady. Podívejte se na 8 ‚fake news‘ o koronaviru

Číst článek

Jiní si techniky natáčejí na video nebo jim vyhrožují. Inženýr Mike ze Severního Yorkshiru popsal BBC, že incidenty zahrnují i hrozby pobodáním nebo zastřelením. Andy Kerr z odborové organizace techniků řekl ve vysílání BBC Radio 1, že takových případů už zaznamenali na 120.

Většina telekomunikačních pracovníků přitom v terénu na 5G sítích nepracuje. Jednoduše zajišťují, aby fungoval internet a doma uzavření Britové se mohli dál dívat online na své oblíbené seriály.

Technici se před zvýšeným nebezpečím během práce v ulicích museli začít chránit. Šestadvacetiletý Sam z anglického Plymouthu v terénu instaluje sítě pro dočasné krizové nemocnice. Stanici BBC popsal, že jeho společnost raději z firemních aut odstranila nápisy.

Také z pracovních uniforem firma raději odpárala svá loga. Sam prý také domů často posílá zprávy o tom, že je v pořádku, aby rodina neměla strach. Mike uvedl, že se s kolegy snaží být velmi obezřetní a sledují, kdo se pohybuje v jejich okolí.

Ke zlepšení by měl vést i krok twitteru. Sociální síť oznámila, že sice nebude cenzurovat příspěvky o údajném vztahu sítí 5G a koronaviru, ale výzvy ke zničení vysílacích věží bude ze své platformy odstraňovat.

Dvě verze teorie

Vědci opakovaně vyvrátili spojení mezi covidem-19 a novou generací mobilních sítí. Ta dezinformace má dvě různé varianty. Jedna říká, že 5G oslabuje imunitu a lidé jsou pak k nákaze náchylnější.

Koronavirus a dezinformace: zázračný lék zatím není, česnek a další babské rady raději neriskujte

Číst článek

Profesor buněčné mikrobiologie Dr. Simon Clarke pro BBC uvedl, že obecně sice mohou radiové vlny tělo zahřívat, vlny 5G jsou na to ale příliš slabé. Na elektromagnetickém spektru jsou v podobné části jako vlny rádiového vysílání. Tedy na opačném konci než paprsky gama nebo rentgenové záření.

Před měsícem epidemiolog Rastislav Maďar serveru iROZHLAS.cz řekl, že vliv 5G sítí nebyl nikdy potvrzen: „Samozřejmě epidemiologové zkoumají vliv těchto elektromagnetických polí na lidské zdraví a žádné dramatické účinky se nikdy nezjistily. Považuji to za nejméně pravděpodobný hoax a výmysl.“

Druhá varianta té falešné zprávy tvrdí, že 5G nemoc covid-19 přímo šíří. Zde se vědci shodují, že nákazu šíří viry. Nehledě na to, že pandemie zasáhla i země, kde sítě 5G zatím vůbec nejsou.

Helena Berková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme