NASA zveřejnila fotografie obří kry na Antarktidě. Ukazují rozpadání ledovce

Američtí vědci pořídili fotografie obří ledové kry, která se odtrhla od ledovce Pine Island Glacier v Antarktidě. Snímky výzkumníků z vládní agentury NASA ukazují, že se zmrzlá masa velikosti tří Manhattanů, zpozorovaná poprvé v říjnu, rozpadá na menší kusy. Ledovec se tak vyrovnává s nánosy sněhu, píše britský server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Antarktida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovou kru označovanou jako B-46 vědci vyfotili během rutinního přeletu nad ledovcem. Nad Antarktidu se vydali speciálním letounem DC-8 v rámci operace IceBridge, jejímž úkolem je pomocí laseru dokumentovat ledové plochy na obou polárních oblastech Země. 

Klimatická změna má vliv i na líhnutí ptáků. Ukázala to studie českého vědce v časopise Science

Číst článek

Ledovec Pine Island Glacier, z něhož se masa odtrhla, zabírá značnou plochu západní části Antarktidy. Z plovoucího šelfového ledovce, zasahující do Amundsenova moře, se pravidelně oddělují velké kusy ledu. Pine Island Glacier má přitom rozlohu zhruba dvou třetin Spojeného království.

Hladina oceánu roste

Odlamování ker je součástí přirozeného procesu, díky němuž si ledovec zachovává rovnováhu pod sněhovou vrstvou. Přesto je ale pod bedlivým dohledem vědců, jeho ubývání se totiž nebývale zrychluje. Do Amundsenova zálivu se tak dostává přílišné množství ledu, zvyšující světovou hladinu oceánu. 

Ozářené nanodiamanty pomáhají při léčbě rakoviny. Díky českým vědcům se jejich výroba zlevní

Číst článek

Jméno kry je odvozeno z klasifikačního systému americké organizace National Ice Center, jejímž úkolem je analýza ledových a sněhových ploch pro armádu Spojených států. Ta dělí Antarktidu na kvadranty, přičemž B-46 spadá do sektoru Amundsenova moře. Všechny kry musí být pečlivě monitorovány kvůli riziku, které představují pro proplouvající lodě. 

Velikost B-46 značně převyšuje kra A-68. Ta se oddělila v roce 2017 z šelfového ledovce Larsen C a zabírá plochu téměř šesti tisíc kilometrů čtverečních. 

Gabriela Knížková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme