Magnetický inkoust

Inženýři z Národní univerzity v Soulu si od ptáků a hmyzu vypůjčili myšlenku "strukturálních barev" a vytvořili zcela nový typ inkoustu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inkoustová tiskárna

Inkoustová tiskárna | Foto: Jan Rosenauer

Mnoho druhů ptáků a hmyzu za své pestré zbarvení nevděčí ani tolik barevným pigmentům jako jemné struktuře, která určitým způsobem rozptyluje světlo. Korejští inženýři se takzvané strukturální barvy už dlouho pokoušejí napodobit v umělých materiálech. Jejich prvním úspěchem je magnetický inkoust, který ve viditelném spektru dokáže vytvořit jakoukoli barvu a mohl by vést k novým metodám rychlého a levného barevného tisku.

Takzvaný M-Ink (M od magnetický) tvoří kapalina, která obsahuje magnetické nanočástice o průměru 100 až 200 nm rozptýlené v pryskyřici. Náhodně rozptýlené nanočástice dodávají inkoustu hnědavé zbarvení. Jakmile na ně ale zapůsobí externí magnetické pole, začnou se skládat do linií, které různým způsobem odrážejí světlo a tím vytvářejí barvy. Odpudivé síly v nosné kapalině přitom brání tomu, aby se nanočástice shlukly dohromady. Kombinací několika elektromagnetů je možné vytvářet různé barvy a výsledný obraz se dá zafixovat působením ultrafialového záření. Fixace přitom nemusí proběhnout najednou - je možné osvítit jen jednu část a na další pokračovat s barevnými úpravami.

Novou technologii barevného tisku popisuje článek v Nature Photonics.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme