Magnetický inkoust

Inženýři z Národní univerzity v Soulu si od ptáků a hmyzu vypůjčili myšlenku "strukturálních barev" a vytvořili zcela nový typ inkoustu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inkoustová tiskárna | Foto: Jan Rosenauer

Mnoho druhů ptáků a hmyzu za své pestré zbarvení nevděčí ani tolik barevným pigmentům jako jemné struktuře, která určitým způsobem rozptyluje světlo. Korejští inženýři se takzvané strukturální barvy už dlouho pokoušejí napodobit v umělých materiálech. Jejich prvním úspěchem je magnetický inkoust, který ve viditelném spektru dokáže vytvořit jakoukoli barvu a mohl by vést k novým metodám rychlého a levného barevného tisku.

Takzvaný M-Ink (M od magnetický) tvoří kapalina, která obsahuje magnetické nanočástice o průměru 100 až 200 nm rozptýlené v pryskyřici. Náhodně rozptýlené nanočástice dodávají inkoustu hnědavé zbarvení. Jakmile na ně ale zapůsobí externí magnetické pole, začnou se skládat do linií, které různým způsobem odrážejí světlo a tím vytvářejí barvy. Odpudivé síly v nosné kapalině přitom brání tomu, aby se nanočástice shlukly dohromady. Kombinací několika elektromagnetů je možné vytvářet různé barvy a výsledný obraz se dá zafixovat působením ultrafialového záření. Fixace přitom nemusí proběhnout najednou - je možné osvítit jen jednu část a na další pokračovat s barevnými úpravami.

Novou technologii barevného tisku popisuje článek v Nature Photonics.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme