Spor Srbska a Kosova hodiny na mikrovlnce nezpomalí, myslí si energetický konzultant

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny oznámila, že Kosovo a Srbsko zpomalují elektrické hodiny napříč Evropou. Podle energetického konzultanta Vratislava Ludvíka celý problém není tak závažný, jak se může na základě těchto prohlášení zdát. Je to prý trochu nafouknutá bublina, uvedl pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikrovlnná trouba, ilustrační foto | Foto: stock exchange, John Lee

Na začátku stojí dohoda Srbska a Kosova. V ní Srbsko Kosovu přislíbilo pomoc s vyrovnáváním chybějící elektřiny v síti. Tu ale nedodrželo a chybějící proud (podle správce evropské sítě se jedná o 113 gigawatthodin energie) se tak rozprostřel do celé sítě a snížil frekvenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o mikrovlnkách

Podle sítě provozovatelů je frekvence elektrického proudu v přenosové soustavě aktuálně nižší než optimálních 50 Hz, a to prý může způsobovat zpomalování určitých druhů elektrických hodin až o sedm minut. Podle Vratislava Ludvíka je ale elektrizační soustava Evropy proti vlivu kolísání frekvencí nebo napětí dostatečně chráněna v národních sítích. Důsledek pro Evropu by tedy měl být mizivý. 

Problémy s kolísavou frekvencí a napětím mělo i komunistické Československo, což ovlivňovalo fungování některých přístrojů v tehdejším Rakousku a Německu. „Problém byl vyřešen až v roce 1992, kdy se mezi Německem a českou soustavou postavila speciální stanice, která odladí všechny tyto frekvenční ruchy a poklesy, které jsou nežádoucí,“ vysvětluje Vratislav Ludvík. 

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme