Inženýři z MIT vyvinuli miniaturního robota. Vypadá jako červ a dostane se i do mozkových cév

Krevní sraženina nebo aneurysma jsou vážné zdravotní komplikace, které pro lékaře mohou být náročné na ošetření. Rychlý zásah by ale měl usnadnit nový vynález týmu z Massachusettského technologického institutu (MIT). Vypadá trochu jako malý červ. Je to řiditelné robotické vlákno, které se dá navádět lidskými cévami.

Cambridge (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi hlavní autory článku zveřejněného v časopise Science Robotics patří několik studentů Massachusettského technologického institutu (MIT).

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový vynález americké MIT by brzy mohl pomáhat lidem s vážnými zdravotními problémy

Hlavním přínosem tenkého černého robota je ovládání pomocí magnetu. To umožňuje, aby lékař byl v jiné místnosti než ošetřovaný. U již existujících přístrojů musí být zdravotník přímo u pacienta. To ale ohrožovalo jeho zdraví, protože ošetřovaný musí být po celou dobu procedury pod speciálním rentgenem.

Jde o hydrogelem pokryté vlákno, jež může být použito k aplikaci látek na rozpouštění krevních sraženin a dalších léků k řešení ucpaných cév v mozku, vysvětluje oficiální video, jak by se dalo zařízení použít.

Klikaté cévy

Cévní mozkové příhody, tedy ucpané cévy v mozku, totiž patří mezi časté příčiny úmrtí a rychlý zásah může pacientům zachránit život nebo je ubránit před trvalými následky.

Srdce jako důkaz. Pentagon vyvinul laser, který zločince usvědčí podle jejich srdečního rytmu

Číst článek

Střed robotického vlákna je ze slitiny niklu a titanu, která je ohebná a pružná. Vnitřek je pak obalený gumovou pastou, která obsahuje magnetické částice. Obal je navíc pomocí dříve vyvinuté metody obalený v hydrogelu.

Právě hydrogel pomáhá tomu, aby se robot snadno pohyboval i v klikatých cévách mozku. Jak vědci ukázali ve zveřejněném videu, bez pokrytí je vlákno mnohem méně pohyblivé a tření by navíc mohlo křehké cévy poškodit.

Inženýři doufají, že se jim brzy podaří robota uvést do praxe a vyzkoušet na živých pacientech. Zatím je totiž testovali pouze realistickém modelu cév v mozku.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme