Nadace Neuron ocenila české vědce. Hlavní cenu získal Švec za materiál pro separaci chemických látek

Laureátem Ceny Neuron za celoživotní přínos je letos chemik František Švec, spolu s oceněním získal 1,5 milionu korun. Nadace Neuron ocenila i sedm nadějných vědců, mezi nimi například expertku na počítačové vidění Zuzanu Kúkelovou, psycholožku Sylvii Graf nebo chemika Tomáše Slaninu. Každý z mladých vědců získal s oceněním půl milionu korun, celkem rozdala nadace vědcům pět milionů korun. Vědci převzali ceny v neděli v Národním muzeu v Praze.

Praha (Aktualizováno: 20:47 15. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švec vyvinul speciální materiál pro separaci a analýzu chemických látek, který se využívá například při kontrole znečištění vody nebo při výrobě léků a vakcín. Pokročilé polymerní materiály kombinují velké propustné póry pro snadný přenos hmoty a malé póry pro interakce důležité například právě v separacích.

Slanina, který získal cenu pro nadějné vědce za chemii, ve svém výzkumu řeší, jak vyrobit, uložit a uvolnit sluneční elektrickou energii. V roce 2022 získal prestižní ERC Starting Grant na svůj projekt SOLBATT, který se zaměřuje na studium ukládání energie elektronů do chemických vazeb a vývoj molekulárních solárních baterií.

Vztahy mezi lidmi, kteří patří do různých společenských skupin, studuje Graf, která získala cenu za společenské vědy. Zkoumá, jak je možné ovlivnit předsudky a diskriminaci prostřednictvím vzájemného kontaktu mezi lidmi ze znepřátelených skupin. Cílem její práce je mimo jiné snižovat napětí ve společnostech, které prošly konfliktem.

Kateřina Rohlenová získala cenu za medicínu, zkoumá metabolismus zdravých a nádorových buněk a jejich komunikaci. Cílem tohoto projektu, který podpořil i prestižní ERC Grant, je identifikovat slabá místa rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů.

Cenu za fyziku získal Martin Kozák, který hledá cestu k tomu, jak pomocí mikroskopů natáčet videa pohybu elektronů. Zkoumá interakce mezi elektrony a světelnými vlnami a vyvinul techniky pro kontrolu elektronových pulzů v mikroskopu s velmi přesnými časy a tvarování elektronových vln.

Matematika a biologie

Efektivními způsoby, jak řešit složité matematické rovnice, které robotům a počítačům pomáhají lépe vidět a orientovat se v prostoru, se zabývá Kúkelová. Zaměřuje se na takzvanou geometrii kamer, výsledky jejího výzkumu najdou podle Neuronu využití například v autonomním řízení, 3D rekonstrukcích nebo ve smíšené realitě.

Vliv bakterií na růst mláďat savců zkoumá biolog Martin Schwarzer, který je laureátem za biologii. Se svým týmem jako první ukázal, že střevní bakterie jsou nezbytné pro optimální růst v raném věku. Jeho objev může podle Neuronu zásadně pomoci v boji s podvýživou u dětí.

Cenu za matematiku získala Lenka Slavíková, která se věnuje funkcionální analýze. To je matematická disciplína, která studuje lineární prostory, obvykle nekonečné dimenze, a zobrazení mezi nimi.

Za transfer patentované metody pro záchyt rakoviny slinivky získala cenu za propojení vědy a byznysu spin-off firma Lipidica, kterou vytvořila Univerzita Pardubice se společností Fons JK Group. Tým Michala Holčapka vyvinul metodu, díky které je schopný včas odhalit rakovinu slinivky z kapky krve.

Pokud firma uspěje s klinickou studií, mohla by se metoda využívat v praxi k screeningu osob s vysokým rizikem tohoto typu onemocnění. S touto udělenou cenou se nepojí žádná finanční odměna. Holčapek za objev získal nedávno i cenu Rudolfa Lukeše.

Mezi letošními laureáty ceny pro nadějné vědce jsou čtyři ženy, je to nejvíce oceněných vědkyň v celé historii udílení cen Neuron. Letos je poprvé udělovala Nadace Neuron, která navazuje na činnost Nadačního fondu Neuron.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme