Objev umělé buňky není nebezpečný, tvrdí Pačes

Nový objev amerických vědců, kteří dokázali vytvořit první živou syntetickou buňku, vzbudil velký rozruch. O úspěchu vědců se hovoří jako o velkém pokroku, ale i jako o nebezpečné hrozbě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buňka

Buňka | Foto: Imageafter

Schopnost vytvořit umělý život prý může lidstvu pomoci ve hledání nových paliv nebo čištění kontaminované vody.

Ozývají se ale i hlasy, které varují před případným nebezpečím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Pačes hovořil o novém objevu amerických vědců

„Je to velký krok kupředu. Neumím si představit, jak by se dal zneužít. Na rozdíl od našich dosavadních znalostí o dědičné informaci člověka a dalších organismů,“ komentoval objev Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Sám však nechce hodnotit velkou událost vědy jako objev.

„Nejedná se objev v pravém slova smyslu, ale o pokračování dlouhodobého projektu, který se řeší právě v ústavu Craiga Ventera. Už před několika lety se tam podařilo u nejmenší známé bakterie s nejmenší známkou dědičnosti odstranit přirozenou DNA a nahradit jí plně syntetizovanou. Tehdy to ovšem udělali tak, že jí museli modifikovat přes jiné živé buňky a dávali jí do té samé buňky,“ přiblížil Pačes první krůčky k současnému úspěchu.

Nyní má již ústav Craiga Ventura plnohodnotný důkaz o vytvoření plně syntetického geonomu.

„Povedlo se jim udělat plně synteticky genom, který z jedné buňky odstranili a složili do toho buňky podobné, ale jiné. To byla ta syntetická informace. Neznamená to, že vytvořili buňku. Vytvořili informaci, kterou dali do už existujíc schránky,“ doplnil expert z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Podle něj se nový objev dá využít v řadě procesů. „Můžeme syntetizovat nejrůznější informace z nejrůznějších genů a povelů a přinutit buňku, aby dělala, co chceme,“ dodal Pačes.

Eva Odstrčilová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme