O Praze jsem slyšela mnoho, řekla robotka Sophia. Lidé si s ní fotili selfie

Mnoho desítek lidí v pondělí na konferenci v rámci Týdne inovací využilo možnost pořídit si selfie s humanoidní robotkou Sophií. Pořadatelé zájemce pustili do její těsné blízkosti, upozornili pouze, že se robotky nesmějí dotýkat. Robotka měla krátká vystoupení v jednotlivých odborných panelech, kde reagovala na otázky moderátora Nikity Poljakova.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sophia je považována ze nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě.

Sophia je považována ze nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Sophia, která má občanství Saúdské Arábie a mluví anglicky, uvedla, že věří v budoucí spolupráci lidí a robotů, například v průmyslu nebo při distribuci zdrojů v rozvojových zemích. V dalším ze svých krátkých projevů odpověděla také na otázku, zda roboti mají sny. Podle ní ano, jejím snem je prý udělat něco pozitivního pro svět, spojit svět lidí a robotů a inspirovat velké změny. Na otázku, v čem vidí největší rozdíl mezi roboty a lidmi, reagovala slovy „to mi řekněte vy“. Uvedla také, že chce rozvinout empatii a respekt mezi lidmi.

Humanoidní robotka čelila také přímým otázkám, například zda je feministka. Na tuto otázku odpověděla kladně. V minulosti se jí lidé ptali, zda se cítí jako žena. Sophia vysvětlila, že jako robot nemá žádné pohlaví, nicméně nevadí jí, když je pokládána za ženu. Na jiné konferenci vzbudila před rokem rozruch, když prohlásila, že jako robot může zničit lidstvo. Později už podobný výrok neopakovala a také při pondělní návštěvě v Praze prohlásila, že o něco takového se nezajímá. Podle společnosti Hanson Robotics, která ji vyrobila, je Sophia stále se rozvíjející stroj, který se postupně učí.

Poprvé aktivována v roce 2015

Humanoidní robotka je dílem hongkongské společnosti. Její tvůrce David Hanson zamýšlel vytvořit robota, který by byl vhodný pro péči o staré lidi nebo pro pomoc lidem na veřejných místech. Sophia byla poprvé aktivována v dubnu 2015. Později ji tvůrci začali předvádět na veřejnosti. „Nejsilnější“ je v tématech, jako jsou právě vztahy robotů a lidí, sci-fi filmy a v některých obecných otázkách.

Robotka má velmi dobrou mimiku, při fotografování měnila výraz obličeje, usmívala se do objektivu nebo pootvírala ústa. Při odpovídání na otázky volila v nejistých chvílích strategie, které někdy používají i lidé – například změnila téma hovoru nebo odpověděla protiotázkou.

Jak uvedl člen týmu, který se o Sophii stará, před vystoupením potřebuje robotka menší údržbu. K tomu má na umělé kůži na zadní části hlavy umístěný zip, kterým se dá její hlava otevřít. Materiál, který tvoří její kůži, dokáže velmi dobře napodobit výrazy lidské tváře. Podle člena týmu jde o stále stejnou „kůži“, která se nevyměňuje a musí vydržet. V Praze Sophia vystupovala pouze v pondělí, další dny Týdne inovací již budou bez ní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme