,Masakr kvůli uspokojení sběratelů‘. Francie zabavila stovky opičích lebek ukrytých v zásilkách z Kamerunu

Stovky opičích lebek ukrytých v poštovních zásilkách většinou pocházejících z Kamerunu objevili během sedm měsíců trvajících kontrol francouzští celníci. Lebky, jejichž hodnotu odhadují experti od stovek až do tisícovky eur (až 24 tisíc korun), měly doputovat většinou do Spojených států ke sběratelům či do loveckých sdružení, napsala agentura AFP. Místo toho je úřady předaly do francouzského muzea přírodní historie v Aix-en-Provence.

Aix-en-Provence (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl

Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl | Zdroj: Profimedia

Celníci si podezřelých zásilek všimli poprvé vloni v květnu, kdy objevili sedm opičích lebek v balíku putujícím z Afriky. Poté se začali na podobné zásilky zaměřovat a do konce loňského roku objevili lebek, někdy doplněných i jinými částmi těla, celkem 392.

„Obchod s chráněnými druhy živočichů patří k těm nejvýnosnějším, po drogách, zbraních a lidech,“ řekl AFP šéf celníků z pařížského letiště Roissy Gilbert Beltrain. Tento druh zločinu podle něj vynese pachatelům mezi osmi a 20 miliardami eur ročně.

Příliš mnoho goril. Rwandě se díky turistům podařilo zvířata ochránit natolik, že musí rozšiřovat parky

Číst článek

Samotné lebky nepatří podle expertů mezi hlavní artikl pašeráků. Opice se loví spíše kvůli masu, ale i části jejich skeletu lze výhodně prodat.

Specialista na odhalování obchodu se zvířaty z francouzské celní služby Fabrice Gayet podle AFP odhadl, že za lebku nejmenších opic se cena pohybuje do 50 eur, u mandrilů je to do 500 eur a šimpanzí lebky se prodávají od 800 do 1000 eur.

Kromě primátů zabavili celníci také další více než tři stovky lebek a koster jiných druhů, zejména kočkovitých šelem, ještěrů či dravých ptáků. Podle celníků jde většinou o chráněné druhy, s nimiž je obchod až na výjimky přísně zakázán.

Podle ochránců přírody ohrožují pytláci a obchodníci samotnou existenci některých druhů, jako je kriticky ohrožená gueréza červená či jen o něco málo početnější populace mandrilů.

„Čtyři sta lebek zabavených za sotva sedm měsíců ukazuje na masakr primátů v těchto lesích, které jsou drancovány kvůli uspokojení sběratelů, zatímco těmto opům hrozí vyhynutí,“ řekla k objevům celníků přírodovědkyně Sabrina Kriefová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme