Vlivem klimatické krize roztávají ledovce na Aljašce a vytváří nová jezera plná bakterií vylučující metan

Vlivem tajících ledovců vznikají na Aljašce nová jezera. Ovšem na rozdíl od ostatních nádherných scenérií tohoto amerického státu se k nim turisté pravděpodobně v dohledné době nepohrnou, napsal server Twistedsifter.

Tento článek je více než rok starý.

Juneau Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anchorage na Aljašce

Achorage na Aljašce (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Jezera známá jako termokrasová neboli rozmrzající vznikají, když věčně zmrzlá půda - tedy permafrost - rozmrzne v důsledku stoupajících teplot, povolí a propadne se. Nově vzniklou propadlinu nakonec zaplní voda a vytvoří jezero, které se hemží bakteriemi, jež vylučují metan.

Metan je silný skleníkový plyn, takže jezera dále podporují klimatickou krizi, kvůli které vznikla. Na tato nově vznikající jezera se zaměřil projekt amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Arctic Boreal Vulnerability Experiment (ABoVE).

Letošní léto? Tak vypadá oteplení o 1,2 stupně Celsia. A my míříme výš, varuje bývalý šéf UN Environment

Číst článek

Tento projekt zkoumá vznik termokrasových jezer, aby zjistil, jak mohou ovlivňovat širší životní prostředí. Jedno z nově vzniklých jezer, Big Trail Lake, na svém blogu popsala Katey Walterová Anthonyová, ekoložka projektu ABoVE.

„U jezera Big Trail Lake to vypadá, jako byste úplně poprvé otevřeli dvířka mrazáku a dali všechno jídlo mikrobům, aby ho rozložili. A ti při jeho rozkládání vyvrhují metan,“ uvedla.

Permafrost taje po celém světě extrémní rychlostí a v jezeře Big Trail Lake produkují bakterie tak velké množství plynu, že jsou na něm vidět bubliny stoupající k hladině.

Jak věčně zmrzlá půda taje a bakterie znovu ožívají, vypouštějí skleníkové plyny, které se dostávají do atmosféry, zadržují teplo a přispívají k dalším klimatickým změnám - metan je při zadržování tepla více než pětadvacetkrát účinnější než oxid uhličitý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme