Brazílie urychlila odlesňování. Amazonii ohrožuje i vyšší riziko požárů, upozorňuje vesmírný ústav

Brazílie po čtyřměsíčním útlumu urychlila odlesňování Amazonie. V říjnu tam vykáceli stromy na ploše 836 kilometrů čtverečních. Podle agentury AFP to odhalily satelity národního ústavu vesmírného výzkumu (INPE). Od června je to první měsíční bilance vyšší než loni, kdy byly zaznamenány masivní ztráty lesních ploch v Amazonii.

Brasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 2018 byly v Amazonii vykáceny lesy na zhruba 5000 kilometrech čtverečních. | Foto: Ricardo Moraes | Zdroj: Reuters

Ve srovnání s loňskem je ten letošní o něco příznivější. Od ledna do října bylo letos vykáceno 7899 kilometrů čtverečních lesů, loni to bylo 8425 kilometrů čtverečních. Do září byl letošní rok příznivější o deset procent, říjnovou těžbou se rozdíl začíná zmenšovat a činí šest procent.

Jak připomíná AFP, situace se rychle zhoršuje od loňského nástupu prezidenta Jaira Bolsonara k moci. V roce 2018 byly v Amazonii vykáceny lesy na zhruba 5000 kilometrech čtverečních.

My změny klimatu přežijeme, ale praprapravnoučata mohou mít problém, varuje meteorolog Dvořák

Číst článek

Znepokojení vyvolávají také stále rozsáhlejší lesní požáry. Satelity INPE na začátku listopadu odhalily dvojnásobek ohnisek než v loňském listopadu. Za celý loňský rok hořelo v Amazonii na zhruba 89 170 místech, v prvních deseti měsících letošního roku na více než 93 000 místech.

„Odlesňování i lesní požáry mají tutéž příčinu - chybí zde politika ochrany životního prostředí,“ sdělil Rômulo Batista z ochranářské organizace Greenpeace.

Viceprezident Hamilton Mourao vzal minulý týden diplomaty z několika zemí na vyhlídkový let, aby jim ukázal, že situace v Brazílii není tak špatná, jak se říká. Několik nevládních organizací ale upozornilo, že vybral trasu nad územím, které není odlesňováním příliš zasaženo.

Situace v Amazonii se dostala i do kampaně před prezidentskými volbami v USA. Kandidát demokratů Joe Biden v říjnu pohrozil důsledky, pokud bude odlesňování Amazonie pokračovat. Biden volby v listopadu vyhrál a Bolsonaro mu dosud negratuloval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme