Byznys s vypalováním Amazonie: za tisíc hektarů půdy se podle vyšetřovatelů platí 5,6 milionu korun

Vypalování lesa v Amazonii za účelem získání zemědělské půdy je výnosným obchodem organizovaného zločinu, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu korun). Vyplývá to z vyšetřování brazilské prokuratury, o němž informoval španělský deník El País.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypalování lesa v Amazonii za účelem získání zemědělské půdy je výnosným obchodem organizovaného zločinu, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu korun) | Foto: Ricardo Moraes | Zdroj: Reuters

„Máme podezření na organizované akce,“ uvedla brazilská generální prokurátorka Raquel Dodgeová. Začátkem týdne se sešla s prokurátory států brazilské federace, na jejich území leží amazonský deštný prales. Cílem vyšetřování je zjistit, jaké organizované skupiny stojí za částí požárů v Amazonii.

Požáry afrických lesů jsou mnohonásobně větší než ty v Brazílii, přesto je jim věnována menší pozornost

Číst článek

Činnost organizovaných skupin potvrdil i prokurátor Joel Bogo. „Ano, jsou to členové organizovaných skupin, které provádějí ilegální odlesňování velkých rozměrů,“ uvedl prokurátor z města Rio Branco, metropole brazilského státu Acre.

Den ohně

Acre leží na jihu brazilské Amazonie u hranic s Bolívií a Peru. Také Bolívie se nyní potýká s rozsáhlými lesními požáry, nejen ve své části amazonského pralesa. Bogo je členem zvláštního týmu vytvořeného brazilskou prokuraturou už před rokem, uvedl El País.

Vyšetřovací tým se nyní zabývá i kauzou takzvaného „Dne ohně“. O ní informoval začátkem měsíce regionální deník a televize Globo. Podle jejich zjištění se skupina nejméně 70 zemědělců a ilegálních obchodníků s odlesněnou půdou přes komunikační aplikaci WhatsApp domluvila, že 10. srpna vypálí les v okolí dálnice BR-163.

Budoucnost deštných pralesů? Bolsonaro nechce, aby svět strkal do Amazonie nos, říká novinář Koubek

Číst článek

Uspořádáním Dne ohně chtěla skupina oslavit to, že došlo k omezení kontrol prováděných brazilským ústavem pro životní prostředí a zároveň vyjádřit podporu prezidentovi Jairu Bolsonarovi.

Kritika Bolsonara

Podle deníku El País se prokurátor státu Pará o této události dozvěděl předem, a proto varoval ochranáře životního prostředí. Ústav pro životní prostředí odpověděl, že s tím nemůže nic dělat.

Po odvysílání reportáže televize Globo o Dni ohně nařídil prezident Bolsonaro federální policii, aby kauzu vyšetřila.

Krajně pravicový prezident Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňování Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými.

Bolsonaro též opakovaně a bez důkazů kritizoval činnost ústavu pro životní prostředí, který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme