Odlesňování v Brazílii zrychlilo. Navzdory klimatické konferenci přišel prales o největší plochu od roku 2015

Mýcení amazonského pralesa v Brazílii v říjnu meziročně vzrostlo o pět procent, což je nejhorší říjnový údaj od roku 2015, kdy brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) začal takto odlesňování mapovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromady legálně pokáceného dřeva v amazonském deštném pralese

Hromady legálně pokáceného dřeva v amazonském deštném pralese | Foto: Leonardo Benassatto | Zdroj: Reuters

Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních své rozlohy. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje či jedné desetiny České republiky. Odborníci se obávají, že rozloha vymýceného pralesa bude letos podobná jako loni, kdy to bylo 10 900 kilometrů čtvereční, což byl největší roční úbytek od roku 2008.

Brazilská vláda prezidenta Jaira Bolsonara slíbila přísnější ochranu pralesa a tvrdí, že tempo mýcení se postupně zpomaluje. Na klimatické konferenci COP26 tento týden oznámila závazek ukončit nelegální odlesňování do roku 2028. Prezident Bolsonaro, který dříve vyzýval k většímu využívání hospodářských zdrojů Amazonie, změnil v letošním roce rétoriku. Brazilské ministerstvo životního prostředí se k novým údajům nevyjádřilo.

Podle kritiků brazilské vlády ale úřady nedělají pro ochranu amazonského pralesa dost. „Vládní sliby nemění nic na skutečnosti, že Brazílie přichází o lesy,“ uvedla Ane Alencarová z nevládní organizace IPAM, jejímž cílem je ochrana Amazonie.

Ekologové také poukazují na to, že rychlost odlesňování se od nástupu Bolsonara do prezidentského úřadu v lednu 2019 zvýšila. Alencarová vyzvala také k dohodě na klimatickém summitu, aby bylo možné financovat ochranu pralesů z příjmů z prodejů povolenek na emise oxidu uhličitého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme