Amazonský prales postihlo v září více než 41 tisíc požárů. To je nejvíc za 12 let

Amazonský prales v Brazílii postihl v září největší počet požárů za posledních 12 let. V sobotu to napsala agentura EFE s odkazem na údaje brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru. Ten prostřednictvím satelitů zaznamenal přes 41 tisíc požárů, což je téměř dvojnásobek oproti září loňského roku.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár amazonského pralesa v Brazílii

Požár amazonského pralesa v Brazílii | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

Růst počtu požárů odborníci očekávali, protože v Brazílii začalo v květnu období sucha, údaj za letošní září jejich předpovědi ale výrazně překonal. Vysoký počet ohňů Národní ústav pro výzkum vesmíru registroval již v srpnu, kdy napočítal 33 tisíc požárů.

„Celkové počty jsou velmi vysoké,“ řekla představitelka brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody Marina Napolitanová.

Amazonský prales v osudovém bodu zlomu? Brazilské úřady marně bojují s těžařskými gangy

Číst článek

Počet požárů obvykle v amazonském pralese narůstá v období od května do října. Podle ekologů ale za výrazný růst mohou především lidé a jejich činnost, například nelegální těžba dřeva.

Ekologické organizace tvrdí, že k většímu mýcení amazonského pralesa přispěla politika prezidenta Jaira Bolsonara, která uvolnila pravidla a kontrolu lidských aktivit v této rozsáhlé části země.

Ochrana Amazonie se stala důležitým tématem v kampani před prvním kole prezidentských voleb, které se uskuteční v neděli.

Bolsonarův tým ujišťuje, že prezident našel rovnováhu mezi ekonomickým rozvojem oblasti a ochranou pralesa. Bolsonarův hlavní sok, bývalý prezident a kandidát levice Luiz Inácio Lula da Silva naopak varuje, že stávající hlava státu přispěla k drancování Amazonie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme