Americké úřady potvrdily, že za globální oteplování může člověk. Zprávu podpořil i Bílý dům

Globální oteplování je s největší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, zejména emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva amerických vládních agentur a vědeckých institucí, která byla dnes zveřejněna ve Washingtonu. Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za „čínský výmysl“, který má poškodit americké hospodářství.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální oteplování (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Zprávu podle agentury AFP vypracovalo na padesát amerických vědců, zaštítil ji americký Kongres a Bílý dům s jejím zveřejněním souhlasil. Dokument, který obsahuje hodnocení, ale žádná doporučení, sestavují odborné vládní instituce každý čtvrtý rok. Znění schválila i Akademie věd USA.

Tepelné elektrárny nebudou muset snížit emise. USA zruší Obamova ekologická opatření

Číst článek

„Klima ve Spojených státech je těsně spojeno se změnami klimatu ve světě a nynější období se vyznačuje nejvyššímu teplotami v dějinách moderní civilizace,“ varují vědci. V poslední době byl svět svědkem rekordního množství extrémních povětrnostních jevů. „Tyto trendy budou trvat dlouhodobě,“ konstatují autoři.

„Na základě velkého množství důkazů lze dospět k závěru, že lidská činnost, zejména emise skleníkových plynů, je hlavním důvodem očividného oteplování od poloviny 20. století,“ cituje ze zprávy AFP. „Žádné jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje,“ konstatují autoři s tím, že během příštích několika desetiletí budou klimatické změny záviset na globálním množství emisí skleníkových plynů a oxidu uhličitého.

Na tvorbě zprávy se podle agentury Reuters podílela i americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), do jejíhož čela Trump postavil Scotta Pruitta, generálního prokurátora Oklahomy a odpůrce teorií o příčinách klimatických změn. Pruitt razí názor, že dopad lidské činnosti na klima je nejistý a schopnost předpovídat následky je omezená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme