Americké úřady potvrdily, že za globální oteplování může člověk. Zprávu podpořil i Bílý dům

Globální oteplování je s největší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, zejména emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva amerických vládních agentur a vědeckých institucí, která byla dnes zveřejněna ve Washingtonu. Dokument je v přímém protikladu s tvrzením prezidenta Donalda Trumpa, který ve volební kampani klimatické změny označil za „čínský výmysl“, který má poškodit americké hospodářství.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální oteplování (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Zprávu podle agentury AFP vypracovalo na padesát amerických vědců, zaštítil ji americký Kongres a Bílý dům s jejím zveřejněním souhlasil. Dokument, který obsahuje hodnocení, ale žádná doporučení, sestavují odborné vládní instituce každý čtvrtý rok. Znění schválila i Akademie věd USA.

Tepelné elektrárny nebudou muset snížit emise. USA zruší Obamova ekologická opatření

Číst článek

„Klima ve Spojených státech je těsně spojeno se změnami klimatu ve světě a nynější období se vyznačuje nejvyššímu teplotami v dějinách moderní civilizace,“ varují vědci. V poslední době byl svět svědkem rekordního množství extrémních povětrnostních jevů. „Tyto trendy budou trvat dlouhodobě,“ konstatují autoři.

„Na základě velkého množství důkazů lze dospět k závěru, že lidská činnost, zejména emise skleníkových plynů, je hlavním důvodem očividného oteplování od poloviny 20. století,“ cituje ze zprávy AFP. „Žádné jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje,“ konstatují autoři s tím, že během příštích několika desetiletí budou klimatické změny záviset na globálním množství emisí skleníkových plynů a oxidu uhličitého.

Na tvorbě zprávy se podle agentury Reuters podílela i americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), do jejíhož čela Trump postavil Scotta Pruitta, generálního prokurátora Oklahomy a odpůrce teorií o příčinách klimatických změn. Pruitt razí názor, že dopad lidské činnosti na klima je nejistý a schopnost předpovídat následky je omezená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme