S aplikací za poznáním žab. Australské muzeum chce prostřednictvím nahrávek kvákání objevit nové druhy

Když se vás někdo zeptá, jak dělá žába, nejspíš řeknete: žába kváká anebo kuňká. V Austrálii ale žijí žáby, které kvákají tak, že to připomíná hvízdání. U protinožců o tom vědí své, proto Australské muzeum nabídlo lidem aplikaci k nahrávání žab.

Tento článek je více než rok starý.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FrogID – tak se jmenuje mobilní aplikace, kterou spustilo Australské muzeum. Lidé díky ní mohou nahrávat žabí zvuky. Získané údaje poslouží přírodovědcům k mapování a hlavně ochraně těchto obojživelníků. Australany nahrávání žabích hlasů evidentně baví, za pár týdnů už pořídili tisíce zvukových záznamů.

Není kvákání jako kvákání, podotýká odborník na obojživelníky Petr Velenský. „Žáby kvákají nejrůznějším způsobem. Může kvákat tak, jak to známe, jako vodník 'brekeke', nebo může kvákat jako klakson nebo jako zabezpečovací zařízení, popsal Radiožurnálu nejrůznější žabí zvuky Velenský.

Obyvatelé Austrálie teď mohou žabí zvuky nahrávat díky aplikaci přímo k tomu určené. „FrogID je pokus dostat australské zájemce o přírodu ven a přimět je, aby všude - v parku nebo na výletě nebo i doma na dvorku - nahrávali kvákání žab,“ vysvětluje kurátorka oddělení obojživelníků z Australského muzea Jodi Rowleyová.

V Argentině objevili první zářící žábu. Vidět je to ale jen pod UV světlem

Číst článek

Aplikace běží na zařízeních s iOS i Androidem, její stažení je zdarma. Odborníci z muzea věří, že se podaří zmapovat výskyt žabích druhů a možná objevit ty neznámé. Australské muzeum spustilo aplikaci v listopadu a dnes už má přes šest tisíc nahrávek. V celé Austrálii žije asi 240 druhů žab, přičemž každý se projevuje unikátním zvukem.

Jak popsal Velenský, samčí kvákání buď představuje zprávu pro jiné samce, že jejich teritorium je obsazeno, nebo pomocí něho vábí samičky. „Ty se orientují podle intenzity zvuku a jdou za samcem podle toho, jak silně kváká, protože to signalizuje dobré geny,“ dodal.

I žáby, podobně jako jiná zvířata, mají v přírodě svou nezpochybnitelnou roli. „Žáby jsou důležitým indikátorem kvality životního prostředí. Znečištění, změny klimatu, nemoci, to všechno má na žáby negativní dopad,“ říká Jodi Rowleyová. To samé platí i u nás.

„České žáby jsou na tom obecně špatně, je to jedna z nejohroženějších skupin živočichů, přiznává Petr Velenský. „Příčiny jsou úplně stejné, jako je uvádí v Austrálii. Ubývá míst k rozmnožování a u těch stávajících se ještě zhoršuje kvalita,“ dodal.

Údaje, které australští odborníci získají prostřednictvím aplikace FrogID, v důsledku pomohou chránit žabí populaci. „Žáby obecně patří k nejohroženějším tvorům planety a bez naší pomoci nepřežijí,“ konstatuje Rowleyová.

A co by se stalo, kdyby žáby vymizely? „Dovedeme si představit, že by žáby úplně zmizely z planety. Přičemž stačí, aby vymizely do té míry, v jaké to potkalo Českou republiku. Máme některé modelové příklady, třeba z ostrovů, kde se stalo, že vymizel jeden druh a ekosystém se úplně zhroutil, uzavřel odborník na plazy a obojživelníky Petr Velenský.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme