Vědci olomoucké univerzity zahajují komáří projekt. Cílem je vytvořit aplikaci, která předvídá jejich líhnutí

Experti olomoucké Univerzity Palackého budou zjišťovat v Litovelském Pomoraví, jaké faktory mají vliv na vznik komáří kalamity. Chtějí vytvořit aplikaci, která by předpovídala líhnutí obtížného hmyzu. A taky metodiku, jak komáry v chráněné krajinné oblasti šetrně hubit.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár druhu Aedes, který přenáší virus způsobující horečku dengue

V rámci dvouletého projektu vznikne metodika, která obcím napoví, jak zasáhnout proti komárům (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Projekt olomoucké univerzity má trvat dva roky a vědci ke svému výzkumu využijí mimo jiné drony, které budou sledovat tůně s komářími larvami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bojovat proti přemnoženým komárům? Pomoct by měl výzkum olomouckých vědců v Litovelském Pomoraví

„To hlavní bude vlastně letecké snímkování. První věc bude zjistit, kde tůně jsou,“ popisuje Jan Brus, vědecký pracovník z katedry geoinformatiky.

Barva oblečení může u lidí zmenšit riziko kousnutí komárem, tvrdí nová studie

Číst článek

Třicet vybraných tůní vědci následně osadí senzory, které v nich budou měřit teplotu vody, vzduchu a výšku hladiny.

„Tohle všechno by potom mělo vyústit v aplikaci, kde bude spousta tůní a v těch tůních budou barvičky. Hlavně by to mělo říkat dopředu, která tůň bude potenciální zdroj komárů,“ popisuj záměr výzkumníků geoinformatik Brus.

V rámci dvouletého projektu také vznikne metodika, která dalším obcím napoví, jak šetrně a účinně v území proti komárům zasáhnout.

Barbora Weinekötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme