Nezvyklé problémy v Arktidě. Vědci ze služby Copernicus tam opět pozorují požáry

Když se řekne Arktida, většině lidí se vybaví sníh a led – a rozhodně ne požár. Právě požáry ale tuto oblast opět ohrožují, uvedli nyní vědci z evropské služby Copernicus, podle nichž by po nezvykle horkém jaru mohla hrozit jejich zvýšená intenzita. Podle služby Copernicus pro monitorování atmosféry ukazují satelitní snímky Arktidy tepelné anomálie prozrazující první aktivní požáry, které některé oblasti Arktidy sužovaly už loni.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto)

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Vědci ze služby Copernicus pro monitorování atmosféry (CAMS) společně s dalšími odborníky zkoumají možnost, zda se na severu nenacházejí požáry doutnající pod zemí podobně jako v zapálené cigaretě. Oheň v takovém případě dokáže přečkat zimu, aniž by zhasl – a když roztaje sníh, znovu se může rozhořet nad zemí.

Vědci takové požáry označují jako „zombie požáry“ a své zkušenosti už s nimi mají například z ruské tajgy, kde oheň „přezimuje“ v rašeliništích, aby s přicházejícím létem opět zachvátil nadzemní vegetaci.

V Arktidě ovšem ještě nebyla existence těchto požárů potvrzena, chybí tam totiž pozemní měření. Možnost, že by za Severním polárním kruhem mohly i letos vzplanout požáry, které pod zemí přečkaly zimu, je ale důvodem k obavám.

Antarktida není na oteplování tak citlivá jako Arktida, tvrdí ředitel britského polárního institutu

Číst článek

Loňské požáry v této oblasti byly bezprecedentní a jen v červnu 2019 uvolnily do ovzduší odhadem 50 megatun oxidu uhličitého. To odpovídá hodnotě celkových ročních emisí ve Švédsku.

„Na satelitních snímcích jsme zpozorovali aktivní požáry, které naznačují, že by to mohly být právě ‚zombie‘ požáry. Přesto to zatím nebylo potvrzeno měřením na zemi,“ uvedl Mark Parrington, vedoucí vědecký pracovník CAMS a odborník na přírodní požáry.

„Teplotní anomálie jsou poměrně rozšířené v oblastech, kde loni v létě hořelo. Pokud se skutečně jedná o opětné vzplanutí loňských požárů, pak za určitých podmínek můžeme pozorovat kumulativní účinek loňské požárové sezony v Arktidě. V nadcházející sezoně by to mohlo vést k rozsáhlým a dlouhodobým požárům ve stejném regionu,“ dodal Parrington.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme