Unikátní snímky největší kry světa. Britské královské letectvo vyfotilo ledový kolos v Atlantském oceánu

Britské královské letectvo (RAF) nad jižním Atlantikem vyfotografovalo největší kru na světě. O unikátních záběrech ledového kolosu o rozloze asi 4200 kilometrů čtverečních napsal web BBC. Snímky kry, jejímž oficiálním názvem je A68a, byly pořízeny při nízkém přeletu transportního letounu typu A400m. Podle fotografií má ledová masa řadu prasklin. Posouvá se směrem k ostrovu Jižní Georgie, který je součástí britského zámořského území.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuálně je kra A68a od ostrova vzdálená asi 200 kilometrů a hrozí, že uvázne v mělkých vodách u jeho pobřeží. Úkolem průzkumného letu bylo shromáždit data k vyhodnocení rizik, píše BBC.

Satelitní snímky z uplynulých týdnů rovněž naznačují, že se okraje kry rychle odlamují, k čemuž velkou měrou přispívá vlnobití. Některé odlomené kusy ledu jsou přitom ohromné a je nutné jejich pohyb monitorovat, protože mohou ohrozit lodě.

V Antarktidě se odtrhla ledová kra velká jako tři Prahy. Dle vědců jde o běžný jev

Číst článek

Nyní kolos pluje přímo na ostrov Jižní Georgia. Unášen je však silnými proudy, které by jej mohly odklonit tak, že obepluje jižní cíp ostrova. V případě, že by kra uvázla u pobřeží ostrova, mohla by ohrozit tamní tučňáky a tuleně. Patrně by totiž zablokovala trasy, kterými se zvířata vydávají za potravou, a znemožnila jim tak krmení mláďat. Ledová masa by také rozdrtila živočichy, kteří žijí u mořského dna. Kry s sebou ale zase přinášejí velké množství prachu, který je výhodný pro plankton, což má vliv na potravní řetězec.

Kra se v roce 2017 odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C. Její tehdejší rozloha činila skoro 6000 kilometrů čtverečních. Odborníky překvapuje, že se od té doby více nerozpadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme