V Austrálii se poprvé narodila mláďata tasmánského čerta. Masožravý vačnatec patří mezi ohrožené druhy

Australští ochránci přírody mají důvod k radosti. Na kontinentu se poprvé narodila mláďata největšího masožravého vačnatce, ďábla medvědovitého. Říká se mu taky tasmánský čert. Z australské pevniny dávno vymizel a až doteď obýval pouze Tasmánii. Narození prvních mláďat v přírodě na pevnině tento týden oznámila ochranářská organizace Aussie Ark.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ďábel medvědovitý známý také jako tasmánský čert.

Ďábel medvědovitý známý také jako tasmánský čert. | Foto: Jason Reed | Zdroj: Reuters

„S návratem ďáblů na kontinent jsme teprve na začátku, ale tohle je další milník: první mláďata narozená ve volné přírodě,“ říká Tim Faulkner, prezident organizace Aussie Ark. Ta se věnuje záchraně ďáblů medvědovitých.

Evropané začali těmhle zvířátkům s tmavou srstí a bílými znaky říkat ďábel nebo čert, protože se jim zdálo, že vydávají pekelný ryk. Navíc jim z rozčilení dramaticky zrudnou holé ušní boltce. Aboriginský název purinina ale nemá s peklem nic společného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na australské pevnině se narodila mláďata ohroženého ďábla medvědovitého. Natáčela Helena Berková

Tito masožraví vačnatci žijí na ostrově Tasmánie, ale kdysi obývali celou Austrálii. Z kontinentu je vytlačili psi dingo a Aussie Ark je tam teď vrací. První ďábly vypustila v rezervaci Barrington Tops v Novém Jižním Walesu loni na podzim. Zapojil se i slavný herecký pár, Elsa Patakyová a rodák z Melbourne, Chris Hemsworth. „Podílet se na návratu takového dravce do volné přírody, to je příležitost, jakou hned tak nedostanete,“ uvedl. „Je to poprvé po třech tisících let, co v lesích na pevnině zase žije ďábel medvědovitý jako vrcholový predátor,“ doplňuje Faulkner.

Regulace škodné

Ďábel medvědovitý je na červeném seznamu ohrožených druhů. Jeho populace v Tasmánii začala v 90. letech decimovat nakažlivá forma rakoviny. Proto je důležité založit zdravé populace jinde.  Už dřív to vědci udělali v rezervaci na Mariině ostrově u pobřeží Tasmánie.  Na tomto projektu se podílí i pražská zoo, kde jsou ďáblové k vidění.

‚Závažné důsledky pro celý druh.’ Ohrožení australští ptáci zapomněli zpívat, nemají se to od koho naučit

Číst článek

Aussie Ark ve spolupráci s dalšími organizacemi ochránců zvířat zase vypouští čerty v rezervaci severně od Sydney. „V sázce je toho tolik! Udělali jsme, co se dalo, ale jestli se nebudou rozmnožovat, tak to bude konec,“ obával se loni v říjnu Faulkner. Teď už je jasné, že ďáblové se v Barrington Tops chovají přesně tak, jak mají. Prvních kontinentálních mláďat je celkem sedm. Strážci rezervace budou několik týdnů kontrolovat, jak v mateřských vacích rostou.

Aussie Ark začínala před deseti lety se 44 zvířaty. Dodnes jich odchovala přes 450. Do přírody v rezervaci chce každý rok vypustit asi 20 ďáblů, což je množství, které dokáže monitorovat. „Musíme mít populaci ďáblů i jinde než v Tasmánii, to je zásadní věc. Ale nejen to. Na pevnině můžou ďáblové regulovat počty zavlečené škodné – lišek a zdivočelých koček, a taky domácích býložravců, například possumů.  Umožní tak zotavení populací ohrožených drobných savců, jako jsou bandikuti nebo klokánkovití,“ uzavírá Faulkner.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme