Jako vojenská operace. Australští hasiči v utajení zachraňovali desetitisíce let staré ‚dinosauří stromy‘

Ve vzduchu i na zemi pracoval speciální tým australských hasičů, aby zachránil háj se vzácnými wollemiemi vznešenými. Takzvaných „dinosauřích stromů“, které mohou být až 100 000 let staré, je ve volné přírodě na celém světě méně než 200 kusů. Všechny se nacházejí v rokli, kterou ohrožovaly mohutné požáry v Novém Jižním Walesu. „Bylo to jako vojenská operace,“ popsal akci ministr životního prostředí.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na australský národní park Wollemi

Letecký pohled na australský národní park Wollemi | Zdroj: Reuters

Většina národního parku Wollemi, který se nachází ve státě Nový Jižní Wales, padla za oběť mohutnému požáru. Ten v oblasti sežehl více než 512 000 hektarů. Rokli s prastarými stromy se ale záchranářům podařilo uchránit, píše australský web The Sydney Morning Herald.

VIDEO: Vyprahlou Austrálii konečně zchladily silné deště. Podívejte se, jak slavili farmáři, děti i krávy

Číst článek

Během operace shazovali hasiči i zaměstnanci národního parku z letadel přípravky zpomalující hoření a speciálně vycvičení hasiči v roklině vytvořili systém zavlažování.

Když se požár začal přibližovat, helikoptéry okraj rokliny kropily obrovským množstvím vody, aby snížily dopad požárů.

„Národní park Wollemi je jediné místo na světě, kde tyto stromy najdete ve volné přírodě. Je jich méně než 200, věděli jsme, že musíme udělat cokoliv, co je v našich silách, abychom je zachránili,“ řekl ministr životního prostředí Matt Kean.

Člen speciálního týmu na záchranu vzácných wollemií vznešených | Zdroj: Reuters

Podle Keana šlo o „bezprecedentní akci na záchranu životního prostředí,“ píše britský deník Guardian. „Bylo to jako vojenská operace.“

Utajená lokalita

Celá akce probíhala v utajení, aby záchranáři nevyzradili přesnou polohu rokle s vzácnými stromy. Že se v Austrálii stále nachází wollemie vznešené, jejichž stáří může podle Crise Bracka, profesora Australské národní univerzity, dosahovat až 100 000 let, zjistili odborníci v roce 1994. Z obavy, že by turisté do oblasti zanesli patogeny, ale přesnou lokalitu lesíku s wollemiemi drželi v utajení.

Nejvíce ohrožené byly stromy podle Keana ke konci loňského roku. Po dobu čtyř dní hasiči a vláda kvůli špatné viditelnosti dokonce nevěděli, zda se jim stromy opravdu podařilo zachránit. „Čekali jsme se zadrženým dechem,“ uvedl ministr. Nakonec shořelo pouze pár stromů a většina ze 200členné populace požár přečkala.

Barbora Chaloupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme