UNESCO chce přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek. ‚Chyba,‘ reaguje Austrálie

Největší komplex korálových útvarů na světě dlouhodobě ohrožuje klimatická změna. V důsledku oteplování korály blednou a umírají. Návrh na přidání Velkého bariérového útesu na seznam světového dědictví v ohrožení UNESCO je ovšem podle australské ministryně pro životní prostředí Susan Leyové politicky motivovaný krok. Výboru předsedá Čína, se kterou má Canberra v současnosti napjaté diplomatické vztahy.

Austrálie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soustava útesů, které se táhnou podél pobřeží Queenslandu, je přes 2000 kilometrů dlouhá a tvoří ji asi 600 ostrovů. | Foto: MATT CURNOCK/TROPWATER JCU/via | Zdroj: Reuters

Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký bariérový útes na seznam světového dědictví v ohrožení. Australská vláda se v úterý proti kroku rázně ohradila a hodlá se mu bránit, píšou zahraniční tiskové agentury.

Dlouhodobý výhled stavu největšího korálového útesu na světě se podle výboru zhoršil a je potřeba, aby byly rychle přijaty kroky vedoucí k jeho ochraně vůči klimatické změně. Na seznamu ohrožených památek by se australská přírodní památka mohla ocitnout příští měsíc, kdy se UNESCO sejde na zasedání v Číně.

Významná turistická atrakce

Seznam světového dědictví v ohrožení je zvláštní seznam světového dědictví UNESCO zahrnující přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. „Souhlasím s tím, že globální klimatická změna pro korálové útesy představuje tu největší hrozbu, ale přidat nejlépe chráněný útes na světě na seznam (světového dědictví v ohrožení) je podle nás chyba,“ uvedla australská ministryně pro životní prostředí Susan Leyová, podle které bude Austrálie proti doporučení bojovat.

Vorařství jako kulturní dědictví? Šest zemí včetně Česka usiluje o zápis na seznam UNESCO

Číst článek

Velký bariérový útes je pro Austrálii významnou turistickou atrakcí, která zaměstnává tisíce lidí. Země proto už dlouhá léta bojuje proti tomu, aby se přírodní památka ocitla na seznamu ohrožených, což by mohlo vést k jejímu úplnému odstranění ze seznamu světového dědictví UNESCO. Na něm je Velký bariérový útes od roku 1981.

V roce 2015 Canberra například pozvala delegáty UNESCO na výlet k neporušené části útesu, od té doby však tento největší žijící ekosystém podle vědců třikrát postihlo zásadní poškození kvůli vysokým teplotám vody. Korály při tom vyblednou, což signalizuje jejich uhynutí.

Politicky motivované rozhodnutí

Austrálie podle Leyové kvůli doporučení v noci kontaktovala generální ředitelku UNESCO Audrey Azoulayovou, které přednesla svoje výhrady. „Tohle rozhodnutí je chybné. Je jasné, že za tím stojí politika,“ uvedla Leyová bez větších detailů. UNESCO podle ní nebere v potaz miliardy dolarů, které Austrálie na ochranu útesu u jejího severovýchodního pobřeží vynaložila.

Ikonický Darwinův oblouk na Galapágách je minulostí. Skalní útvar se kvůli erozi zhroutil

Číst článek

Canberra se domnívá, že za rozhodnutím stojí Čína, která výboru předsedá, sdělil agentuře Reuters zdroj z australské vlády. „Odvoláme se, ale Čína to ovládá,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Diplomatické vztahy mezi Austrálií a Čínou jsou v poslední době napjaté a vzájemné vztahy ještě zhoršil požadavek Canberry na vyšetření původu koronaviru.

S tím, že by rozhodnutí výboru UNESCO souviselo s politikou, nesouhlasí skupiny bojující za ochranu životního prostředí. Austrálie podle nich očividně útes dostatečně nechrání. Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě – rozkládá se přes více než 334 000 kilometrů čtverečních a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme