Vědci objevili v Barmě dosud neznámý druh opice. Hulman Popa je ale kriticky ohrožen

Dosud neznámý druh opice objevili vědci v odlehlé oblasti Barmy. Okamžitě ho ale zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy. Podle nich existuje jenom zhruba 200 hulmanů Popa, pojmenovaných podle oblasti, v níž žijí.

Neipyijto (Aktualizováno: 14:03 12. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci objevili v odlehlé oblasti Barmy dosud neznámý druh opice, ale okamžitě ho zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy. Podle nich existuje jenom zhruba 200 hulmanů Popa (na snímku)

Vědci objevili v odlehlé oblasti Barmy dosud neznámý druh opice, ale okamžitě ho zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy. Podle nich existuje jenom zhruba 200 hulmanů Popa (na snímku) | Foto: AFP PHOTO/ THAUNG WIN | Zdroj: Profimedia

Popa je posvátná hora v barmské Mandalajské oblasti a hulmani patří k čeledi kočkodanovitých primátů, kteří se živí hlavně listy.

První mládě šimpanze v plzeňské zoo po 17 letech. Ošetřovatelé vypustili pětiměsíční Cailu do výběhu

Číst článek

Jak uvedl zpravodajský server BBC, nově objevený druh se vyznačuje výraznými kruhy kolem očí a našedivělou srstí. Tento druh hulmanů rychle ztrácí životní prostor a ohrožují ho také lovci.

Na existenci nového druhu v Barmě poukazovali vědci už nějakou dobu na základě vzorků DNA odebraných z trusu divoce žijících opic. Až dosud se ale nový druh neprokázal.

Odhalila nečekaná tajemství šimpanzů i jejich temnou stránku. Primatoložce Jane Goodallové je 85 let

Číst článek

Hulmani Popa žijí na zalesněných pozemcích v centru Barmy, většinou v chráněném parku na svazích posvátné hory Popa. Z genetických studií vyplývá, že se oddělili od ostatních, už známých druhů, asi před milionem let.

Frank Momberg ze skupiny ochránců přírody Fauna & Flora řekl, že těmto hulmanům „hrozí vyhubení, takže je naprosto nezbytné chránit zbylé jedince a zapojit do toho místní komunity i soukromý sektor“.

Podle vědců je naživu 200 až 250 jedinců, kteří se zdržují ve čtyřech navzájem izolovaných skupinách. Barma se v minulém desetiletí otevřela mezinárodní vědecké spolupráci, což vedlo k objevu nových druhů ještěrů a obojživelníků. Objev dosud neznámého druhu primáta se považuje za ojedinělý, uvádí BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme