Beskydy řeší problém s vysycháním lesů. Ochránci chtějí postavit víc tůní

Lesy v Beskydech bojují s nedostatkem vody. Na řadě míst tak najdeme suché stromy. Jak s nedostatkem vláhy bojovat? Cestu hledají ochránci přírody.

Tento článek je více než rok starý.

Ostrava/Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Bavorský les

Ilustrační foto | Foto: FelixMittermeier | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Řada míst na kopci nedaleko Rožnova pod Radhoštěm v Beskydech je suchá. Voda tam proudí do řeky Bečvy velice rychle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Musíme stavět tůně a udržet vodu v lese. Beskydy mají problém s vysycháním lesů

„Děje se to kvůli tomu, že se voda, která teče pod zemí mezi kořeny, dostává na povrch. Povrchová voda pak velmi rychle odtéká z lesních cest a vytváří takzvaná sekundární koryta, která erodují krajinu. A vytváří se hluboké rýhy,“ popisuje pro Český rozhlas Ostrava Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Rýhy zatím mají pouhých několik centimetrů, když ale přijde velká bouřka, tak se rozšíří. A voda potom z lesa velice rychle odteče. Jak tomu zabránit?

„Existují jednoduchá opatření, takzvané zasakovací pásy, které rychle svádějí vodu z cesty směrem do lesa,“ vysvětluje Kubín.

Daňové ráje mění klima. Kácení pralesů je ze dvou třetin financováno z podezřelých zdrojů

Číst článek

Kromě toho by podle něj pomohlo v lese udělat tůně. „Na jaře když taje sníh nebo teče více vody, tak se tůně naplní, a pak jsou ideálním místem pro obojživelníky a samozřejmě pro to, aby voda zůstala déle v krajině a neodtekla dolů do řeky,“ přibližuje.

Voda z lesů rychle odtéká nejen kvůli dlouhodobému suchu, ale také vlivem těžkých strojů, které z lesů sváží dřevo zasažené kůrovcem.

Lesníci tady totiž pro snadnější přístup těžařů budují šotolinové a asfaltové cesty, po kterých pak voda rychle stéká do Bečvy.

Gabriela Hykl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme