Chlumečtí rybáři získali poprvé povolení k odstřelu chráněného bobra, ulovit se ho ale zatím nepovedlo

Rybáři v Chlumci nad Cidlinou dostali vůbec poprvé povolení k odstřelu bobrů. Tihle chránění hlodavci se v kraji množí a v celém Česku jich žije už kolem 15 tisíc. A rybářům už jejich početná populace začíná působit značné škody. „Tak to neumíme ani my ucpat a usypat,“ řekl pro Český rozhlas Hradec Králové ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek.

Chlumec nad Cidlinou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobr je velký stavitel

Povolení k odstřelu bobrů nemají chlumečtí rybáři jednou provždy | Zdroj: Shutterstock

„Když přišla první srážková epizoda, po 20. prosinci, tak my jsme měli 15. listopadu tady ty rybníky vylovené. Protože tam byla razbora a nějaké drobné plevelné rybky, tak jsme nechali rybníky prázdné, s tím, že to krásně vymrzne a zbavíme se tak oné nechtěné, a navíc také invazivní a nepůvodní ryby,“ popisuje ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek počátky peripetií s bobry.

Protože jsme ale vynechali kontrolu, netušili jsme, že když milý pan bobr zjistil, že mu voda protéká přes vypouštěcí zařízení, tak nelenil. Nakácel po okolí vegetaci a kompletně tu výpusť ucpal. Úplně totálně, tak to neumíme ani my ucpat a usypat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rybáři v Chlumci nad Cidlinou dostali vůbec poprvé povolení k odstřelu bobrů

Druhého ledna už volali místní. „Ptali se, co jste to vy rybáři provedli. Rybník teče přes hráz a hrozí, že ta voda poškodí hráz z druhé strany a protrhne se. Tak tam baštýř jel a s hrůzou zjistil, že nemá jak manipulovat, protože je zkrátka ucpaná výpusť. Tak jsme to uvolnili, ovšem milý pan bobr ji opět přes noc ucpal,“ pokračuje Vacek.

A tohle se opakovalo třikrát po sobě. Protože rybníky leží v takzvané zóně B, zóna A zahrnuje chráněná území a zóna C naopak rybniční krajinu, typicky na jihu Čech, museli rybáři požádat o výjimku.

„Výjimky se udělují především tam, kde by bobři mohli narušit například hráze rybníků. Žádosti se posuzují individuálně v zóně B a vždy se hledá vhodné řešení. V zóně C je možný plošný odlov, vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Tentokrát tedy rybáři povolení dostali, jenže ulovit bobra se jim zatím nepovedlo. „Není ještě pryč. Protože jsou to živočichové noční a velmi obezřetní,“ krčí rameny Vacek.

Bobrů je v Česku fatálně míň než lidí, míní expert. ‚Naplnili už skoro kapacitu krajiny,‘ soudí ekolog

Číst článek

Bobry je možné lovit jen v souladu se zákonem o myslivosti, v úvahu tedy nepřipadá třeba použití pastí. Ty, které by mohly zvíře zranit nebo usmrtit, jsou zakázané, a do sklopců nebo klecí bobr nevleze. Je to býložravec a kolem má tolik potravy, že ho není do sklopce jak nalákat. Rybáři navíc mají na jaře spoustu jiné práce a lov bobra teď není momentálně prioritou.

A co bude s bobrem, až ho jednou uloví? „V tom povolení je, že ho máme umístit do chladícího zařízení a minimálně 48 hodin ho tam ponechat. Oznámit jeho ulovení a úřad rozhodne, jestli si ho bude chtít odebrat na nějaké výzkumy. Nebo jestli nám ho povolí zlikvidovat jinak. A to buď přes ochutnávku, jako konzumaci, nebo přes likvidaci v kafilérním boxu, vysvětluje Vacek.

Povolení nemají chlumečtí rybáři jednou provždy. V případě dalších problémů s bobry, třeba na jiném rybníku, budou muset žádat o povolení znovu.

Tomáš Lörincz, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme