Bobři se vracejí na Vysočinu, v Jaroměřicích nad Rokytnou svými hrázemi vyplavují zahrady i pole

Jaroměřice nad Rokytnou chce zlepšit soužití místních obyvatel a bobrů. V důsledku staveb bobřích hrází dochází například k zatopení zahrádek, stromy, které zvířata „pokácí“ pak můžou ohrozit lidi nebo jejich majetek. Radnice se snaží o citlivá opatření, ochránci přírody pak ujišťují, že bobři nejsou přemnožení, jen se po dvou stech letech vrátili do míst, která se dramaticky proměnila, a jejich životní prostor se výrazně zmenšil.

Jaroměřice nad Rokytnou (Vysočina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobr je velký stavitel

„Bobr kácí stromy, staví hráze a potom se zaplavují pozemky. Vzniká tak dojem, že je přemnožený, ale bobr se jen vrací do těch původních míst a narazil na krajinu, která je výrazně jiná, člověkem pozměněná,“ říká krajský ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Václav Hlaváč (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Bobr je náš původní druh, který obýval na Vysočině většinu vodních toků. V polovině 17. století byl vyhuben a teď se do tamní krajiny opět pomalu vrací. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Bobr dokáže zajistit to, za co vynakládáme miliony korun – zadržet vodu v krajině

Na Štěpánovickém a Příložanském potoce u Jaroměřic nad Rokytnou se bobři usadili už před několika lety. Poslední dobou je ale lidé v okolí začínají vidět jako problém.

Jejich hráze a popadané stromy ohrožují lidi v zahrádkářských koloniích i úrodu na polích. Ke slovu tam proto přichází snižování bobřích hrází i speciální pletivo kolem stromů.

„Museli jsme snižovat hráze, protože nám voda zasahuje do zahrádek. Ale musíme to dělat citlivě, abychom bobrům nechali aspoň osmdesát centimetrů prostoru, aby se cítili bezpečně, a doufáme, že na to nezareagují špatně a přijmou to,“ popisuje Lucie Dohnalová z obecního úřadu opatření, která museli udělat lidé v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Prchnout před horkem do Skandinávie? Není tam půda na obilí, neuživíme se, říká klimatolog

Číst článek

Bobři se v Česku přes 200 let nevyskytovali a začali se na naše území vracet až v osmdesátých letech minulého století.

„Přišel z povodí Moravy, řekami Jihlava a Svratka. Dnes už obývá velkou část Vysočiny s výjimkou některých oblastí na Pelhřimovsku,“ říká krajský ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Václav Hlaváč.

Bobr na Vysočině přemnožený není, dodává. „Dostává se ale do rozporu s představami lidí o využívání vodních toků. Především tam, kde pozemky jsou intenzivně využívané až na samý kraj toků. Bobr kácí stromy, staví hráze a potom se zaplavují pozemky. Vzniká tak dojem, že je přemnožený, ale bobr se jen vrací do těch původních míst a narazil na krajinu, která je výrazně jiná, člověkem pozměněná,“ pokračuje Václav Haváč.

Milan Soldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme