Botanici rozluštili genom čaje. Mohlo by to pomoci zvyšovat jeho kvalitu a snižovat cenu

Jak to, že v sobě jediný čajový lístek může mít tolik rozličných chutí? To teď poodhalili botanici, kteří prolomili genetický kód čajovníku čínského, rostliny, ze které se získává nejstarší a nejoblíbenější povzbudivý nápoj na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Kchun-ming/Čína Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čajovník čínský

Čajovník čínský | Foto: AxelBoldt | Zdroj: Wikimedia Commons

Tajemství chuti čaje je hlavně ve třech látkách, kofeinu, teinu a katechinu. Jejich obsah v rostlině zvané latinsky Camellia sinensis je výrazně vyšší než u ostatních čajovníkovitých rostlin, kterých je víc než 100.

Genom čaje zkoumal mezinárodní tým odborníků pod vedením botaniků z čínského Kchun-mingu. Výzkum jim trval přes pět let.

Čínský čaj pchu-er zraje jako víno, čím je starší, tím je dražší. Kilogram stojí i statisíce

Číst článek

Genom čajovníku čínského je totiž výrazně delší než u jiných rostlin. Například ve srovnání s kávovníkem je genom čajovníku čtyřikrát delší. Obsahuje tři miliardy párů bází. Navíc některé geny se v kódu opakují, nebo vypadají skoro stejně, což jejich rozpoznání komplikovalo.

Práce s genomem čaje tím ale vlastně teprve začíná. Mimo jiné bude potřeba vytvořit genetické mapy, které pomůžou zjistit ještě víc.

Objev by mohl pomoci k tomu, aby se dál zvyšovala kvalita a snižovala cena čaje. Pomůže ale hlavně tomu, aby se dál šlechtily určité žádané vlastnosti.

U různých čajových odrůd - základní jsou černý, zelený, bílý, žlutý, oolong a pu'er - bude možné sledovat, jak jsou jejich specifické chuti spojené s konkrétními genetickými značkami a ty se pak můžou dál rozvíjet nebo potlačovat, podle toho, co bude žádanější.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme