Kácet v Boubínském pralese půjde pouze za přísných podmínek. Lesy ČR neuspěly s odvoláním

Lesy České republiky neuspěly ve sporu o kácení stromů v Boubínském pralese na Šumavě. Správa Národního parku státnímu podniku zpřísnila podmínky kůrovcové těžby. Lesy se proti tomu odvolaly k ministerstvu životního prostředí. To ale postup Národního parku potvrdilo. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Radiožurnál k dispozici.

Aktualizováno Praha/Prachatice (Aktualizováno: 21:48 6. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na břehu Boubínského jezírka například lesníci kácet nemohou | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Jsme pochopitelně potěšení z toho, že odvolací orgán neměl vůbec žádné připomínky k našemu rozhodnutí a nás to jen utvrzuje, že nastavené parametry tak, jak se má přistupovat proti kůrovcům v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales, jsou správná,“ říká mluvčí Správy Národní parku Šumava Jan Dvořák.

Státní Lesy České republiky mohou kácet pouze na přesně určených lokalitách a šetrnými způsoby přesně podle rozhodnutí Národního parku Šumava. Společnosti se takové rozhodnutí nelíbí.

Lesy ČR kácejí stromy v Boubínském pralese na Šumavě. Podle Hnutí Duha nezákonně

Číst článek

„Rozhodnutí je odborně velmi rozporuplné. Ministerstvo životního prostředí tak přijímá plnou odpovědnost za zhoršující se stav lesa v národní přírodní rezervaci Boubín,“ říká mluvčí Eva Jouklová.

S rozhodnutím není spokojený ani další účastník sporu, Hnutí Duha. To požadovalo zastavit kácení na celém území Boubínského pralesa.„Prales nevzniká motorovou pilou. Vzniká dlouho, samovolně a patří k tomu i kůrovec. Zásahy jdou proti smyslu Národní přírodní rezervace,“ vysvětloval v září postoj hnutí expert Jaromír Bláha.

Právě Hnutí Duha dalo v září podnět k inspekci životního prostředí. Tehdejší výjimky v omezení kácení byly pro Lesy České republiky podle hnutí příliš rozsáhlé. Státní společnost se bránila, že kácí přesně podle daných podmínek, výjimky ale chtěla rozšířit.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme