Turkmenský prezident chce znovu uhasit Bránu do pekla. Jáma už v poušti hoří více než 50 let
Prezident Turkmenistánu nařídil uhasit takzvanou Bránu do pekla. Informovala o tom britská stanice BBC. Desetiletí hořící jáma v poušti Karakum, ze které uniká plyn, podle prezidenta škodí životnímu prostředí, a ohrožuje zdraví. Plyn z ní by se navíc dal zužitkovat.
Gurbanguly Berdymuhamedov řekl, že by plyn mohl významně vydělávat a zlepšit tak životní úroveň v zemi.
„Ztrácíme cenné přírodní zdroje, ze kterých bychom mohli získat značné zisky. Ty bychom mohly využít ke zlepšení života našich lidí," řekl prezident v televizních poznámkách. Úřady podle něj mají najít řešení, jak hořící kráter uhasit.
Podobné nařízení vydal už v roce 2010 a dalších neúspěšných pokusů plameny uhasit bylo v minulosti mnoho.
Takzvaná Brána do pekla je nejpopulárnější turistickou atrakcí v zemi. Není jasné, jak hořící kráter vznikl. Řada lidí věří, že je to pozůstatek neúspěšného sovětského pokusu o těžbu v roce 1971, píše BBC.
Kanadský průzkumník George Kourounis nicméně v roce 2013 prozkoumal okolnosti vzniku kráteru a došel k závěru, že nikdo nemůže říct, jak vznikl. Verze se totiž liší. Třeba podle turkmenských geologů obří kráter vznikl už v 60. letech, ale hoří až od let osmdesátých.
Podle Jeronima Perovice, historika zaměřujícího se na východoevropské dějiny, Sověti zřejmě neměli zájem, aby se veřejnost o jámě dozvěděla. „Tehdy se referovalo pouze o úspěších, ne o selháních,” řekl už dříve pro BBC. Dodal, že je těžké získat další informace i kvůli tomu, že mnohé dokumenty stále patří mezi utajené.