Odlesňování v Amazonii je nejhorší za 10 let. Ekologové se bojí, že s prezidentem Bolsonarem bude ještě hůř

Během jednoho roku ztratil amazonský deštný prales skoro osm tisíc čtverečních kilometrů ze své rozlohy, píše agentura Reuters s odkazem na oficiální vládní zprávu. Jedná se o 13,7procentní nárůst oproti předchozímu období. Ekologové a aktivisté čekají, že situace se bude nadále zhoršovat pod prezidentem Jairem Bolsonarem, který do úřadu nastoupí v lednu příštího roku.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amazonský deštný prales (ilustrační foto) | Foto: lubasi | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0,©

Data vychází ze satelitního sledování pralesa v období mezi srpnem 2017 a červencem 2018. Celkem bylo za tu dobu ztraceno 7900 čtverečných kilometrů lesa. Nejvíce se na odlesňování v tomto období podílely státy Pará a Mato Grosso, napsala agentura Reuters. Podle brazilského ministra životního prostředí Edsona Duarteho je hlavním důvodem nelegální kácení stromů.

Ničení zdraví i infrastruktury, ztráta stamiliard dolarů, varuje USA před změnou klimatu vládní zpráva

Číst článek

„Musíme se mobilizovat na všech úrovních vlády, společnosti a výrobního sektoru v boji proti nedovoleným aktivitám v oblasti životního prostředí,“ řekl ministr v prohlášení.

Pro nevládní organizaci Klimatická observatoř není nárůst překvapením. Podílel se na něm také rostoucí trh s komoditami jako sója, která se nejvíc vyrábí právě ve státě Mato Grosso. Klimatická observatoř spočítala, že v roce 2017 pocházelo 47 procent celkové brazilské produkce skleníkových plynů z odlesňování.

Marcio Astrini z organizace Greenpeace Brazílie se domnívá, že vláda nedělá dost a některé její nedávné kroky, například omezení oblastí pod federální ochranou, pomohly ničení životního prostředí. Situace se podle něj stává kritickou.

„V určitém momentu dosáhne odlesnění takového rozsahu, že les přestane být lesem,“ uvedl pro server Guardian. „Vědci spočítali, že k tomu dochází (když je míra odlesnění) mezi 20 a 30 procenty. My se blížíme 20,“ dodal.

Kapitán útočící na homosexuály a zastánce mučení. Cestu ‚tropického Trumpa‘ k moci dláždí kontroverze

Číst článek

Obě organizace se obávají, že budoucí prezident Jair Bolsonaro stav zhorší. V minulosti kritizoval brazilskou agenturu pro ochranu životního prostředí a zemědělský sektor tvoří jádro jeho elektorátu.

Budoucí ministr zahraničí v Bolsonarově vládě Ernesto Araújo považuje podle Guardianu globální oteplování za „marxistický komplot“.

Situace se zlepšovala do roku 2013, od té doby míra odlesnění stoupla čtyřikrát během šesti let. Stále se však nedá srovnávat s počátkem tisíciletí. V roce 2004 bylo ztraceno přes 27 tisíc čtverečních kilometrů lesa.

Podle vědců je amazonský deštný prales jednou z nejlepších přírodních ochran před globálním oteplováním, protože pohltí velké množství oxidu uhličitého. V samotné džungli pak žije mnoho dosud nezdokumentovaných rostlin i živočichů.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme