Brazílie čelí další přírodní katastrofě. Největší mokřad světa Pantanal devastují rozsáhlé požáry

Brazílie se potýká s další environmentální katastrofou. V nezvykle dlouhém období sucha zasáhly požáry i amazonské mokřady Pantanal, které jsou největší svého druhu na světě. Místní správa už v srpnu vyhlásila stav ohrožení, situace je podle ní bezprecedentní.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v Brazílii (ilustrační foto) | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

Jen pár měsíců po tom, co srpnové požáry v Amazonii vzbudily velkou pozornost ve světě a staly se hlavním tématem summitu G7, se v Brazílii řeší další přírodní katastrofa. Ohně tentokrát sužují největší mokřady na světě, které se rozkládají v jižní části Amazonie.

Jen za srpen bylo v brazilské Amazonii na 30 tisíc požárů, skoro třikrát více než loni

Číst článek

Lokální správa regionu Mato Grosso do Sul však vyhlásila stav ohrožení už v létě, ale to se veškerá pozornost obracela na jinou část Amazonie v plamenech, upozorňuje AP. V Pantanalu se od té doby nic nezměnilo, a požáry naopak nabraly na intenzitě.

Jedná se o oblast s velkou diverzitou, pro turisty i vědce mokřady skýtají jednu z nejdivočejších končin jihoamerické přírody, kam se v období dešťů dá dostat pouze na lodi nebo letadlem. Období sucha se však v Brazílii letos protáhlo, protože v říjnu už obvykle nastává období dešťů.

Správa regionu označila situaci za bezprecedentní, důvodem jsou podle ní jak suché podmínky, tak možné „kriminální aktivity“.

‚Je to mnohem vážnější‘

Podle brazilských hasičů zdrojem požárů mohou být aktivity místních zemědělců, kteří záměrně vypalují půdu kvůli zakládání svých pastvin, což je běžné, ale v přetrvávajícím suchu se jakákoliv ohniska rychle rozšiřují.

„Požáry jsme tu měli i předtím, ale teď je to mnohem vážnější. Chceme, aby svět obrátil pozornost i k Pantanalu,“ popsal místní hasič Waldemir Meroira.

Během záchranných prací bylo nalezeno spoustu spálených a uhynulých zvířat, mimo jiné kajmani, leguáni nebo vzácní papoušci Ara, pro něž je Pantanal významnou reprodukční oblastí.

Brazílie tak čelí další přírodní katastrofě, mimo devastujících srpnových požárů zamořila před pár týdny stovky brazilského pobřeží záhadně uniklá ropa.

Největší mokřady na světě v oblasti Pantanal | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Public domain (5008269)

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme