Brazílie výrazně zrychlila odlesňování deštného pralesa, hlásí národní ústav

Nové údaje zveřejněné v úterý brazilským Národním ústavem pro výzkum vesmíru poukazují na prudký nárůst odlesňování amazonského deštného pralesa v uplynulém čtvrtletí. Informovala o tom agentura AP.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení pralesů (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, H Dragon

Národní ústav pro výzkum vesmíru informoval, že mezi květnem a červencem letošního roku byla odlesněna větší část amazonského pralesa než ve stejném období v letech 2018, 2017 a 2016.

Vládnutí Bolsonara v Amazonii: pralesa rekordně ubývá, stejně jako pokut za jeho kácení

Číst článek

Jen v červenci bylo zničeno 2254 kilometrů čtverečních vegetace, což je třikrát až pětkrát více než ve stejném období v posledních čtyřech letech. Podle ústavu jde zároveň o největší nárůst v odlesňování od zavedení současné metody počítání v roce 2014.

Minulý pátek kvůli neshodám s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem skončil ve funkci šéf národního ústavu Ricardo Galvao.

Prezident v červenci označil údaje o odlesňování amazonského pralesa v Brazílii, které ústav zveřejnil dříve, za nepravdivé.

Podle nich se odlesňování brazilského pralesa v Amazonii zvýšilo za předchozí rok o 88 procent. Galvao prezidentova slova označil za „vtip 14letého chlapce“.

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro, který stojí v čele páté největší země světa od letošního ledna, proslul řadou kontroverzních výroků.

Před nástupem do úřadu si dokonce za některé vysloužil obvinění z rasismu.

Bolsonaro se netají tím, že považuje za důležitější rozvoj ekonomiky než ochranu životního prostředí. Opakovaně též uvedl, že zvažuje odstoupení své země od pařížské klimatické dohody.

Chystá se rovněž legalizovat těžbu nerostného bohatství v domorodých rezervacích v Amazonii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme