Broumovsko trápí útoky vlků na hospodářská zvířata. Čtyři obce požádaly o výjimku na odstřel šelem

Povolte nám odstřel vlků. O to žádají ochránce přírody zástupci čtyř obcí Broumovského výběžku. Těchto šelem podle starostů přibývá a svými útoky výrazně komplikují život tamním chovatelům. V minulých letech jen v téhle oblasti vlci způsobili milionové škody. Ochranáři ale namítají, že k případnému odstřelu musí být jasný důvod.

Broumov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři obce na Broumovsku požádaly ochránce o odstřel některých vlků, kteří ohrožují hospodářská zvířata (ilustrační foto) | Foto: christels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Vlci se to rozmáhají a hlavně škodí chovatelům ovcí,“ vysvětluje nezávislý starosta Šonova Vladimír Grusman svůj podpis pod žádostí o výjimečný odstřel jednoho vlka v katastru obce. Šelmy podle něj ohrožují samotnou existenci chovatelů. „Nějakým způsobem zvažují, jestli chovy udržet nebo je ukončit,“ dodává pro Český rozhlas Hradec Králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Václava Plecháčka o problémech chovatelů zvířat na Broumovsku

Příkladem je šonovský farmář Vladimír Menčík. Chová asi čtyři stovky ovcí, s vlky bojuje dlouhodobě. Patnáct mu jich vlci zabili přímo, dalších šedesát musel nechat po útocích utratit, desítky dalších přestaly dojit.

„A ty, které jsme nezabili, se následně musely prodat na zabití,“ popisuje farmář.

Na ovčím mléku je závislý, v rodinné firmě z něho jako jedni z mála v republice vyrábí sýry, jogurty nebo třeba brynzu. Většinu zvířat má kvůli útokům vlků uvnitř budov, ty ale méně dojí. Zbylé ovce na pastvinách hlídá i v noci.

Zatím bez úspěchu se snaží také vyřídit mnohamilionovou dotaci na vylepšení ohrad, pořídil čtyři pastevecké psy, část stáda přestěhoval do starého kravína v nedalekém Broumově. Měsíčně tak za krmení pro psy, dopravu a další věci podle svých slov zaplatí navíc desítky tisíc korun.

Ekologické zemědělství lidstvo nenasytí a zatěžuje životní prostředí, tvrdí rostlinný genetik

Číst článek

I proto je pro povolení odstřelu alespoň jednoho z vlků. „Klidně ať si tady žije, ale musí mít respekt z člověka. Musí se něčeho bát,“ míní farmář.

Žádost o výjimku

O mimořádný odstřel žádají kromě Šonova také Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Agentura ochrany přírody a krajiny proto podle své mluvčí Karolíny Šůlové zahájila správní řízení.

„Výjimka může být udělena jen v případě, že se prokáže nestandardní chování vlka a že neexistují jiná řešení,“ říká Šůlová.

Ochranáři proto vyzvali obce o doplnění žádosti. Starostové by měli určit konkrétního vlka, kterého požadují odstřelit, doložit škody, ideálně třeba s fotkami. Například šonovský starosta ale nic takového nemá.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme