Korálové útesy mají podle vědců nového překvapivého nepřítele - krysy

Ohrožené korálové útesy by mohlo spasit masové vybíjení krys. S tímhle poněkud překvapivým závěrem přišel vědecký tým, který zkoumal podmínky na Čagoských ostrovech. Voda kolem atolů bez krys je prý mnohem bohatší na živiny a je v ní větší rybí populace.

Čagoské ostrovy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kareta obrovská plave u korálového útesu na Havaji | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, TheBrockenInaGlory

Podle studie publikované v prestižním magazínu Nature draví hlodavci totiž na ostrovech likvidují ptáky. Jejich trus je přitom v oceánu významným zdrojem potravy. Ptáci totiž při hledání jídla nalétají až stovky kilometrů a zpátky do hnízd tak zanáší různorodé živiny. Krysy ale tenhle ekosystém ničí.

Místo drahých chemikálií obyčejný ocet. Vědci našli nový způsob ochrany korálových útesů

Číst článek

Patrné je to právě na Čagoských ostrovech, které leží v Indickém oceánu jižně od Malediv. Souostroví je neobydlené a zvířata tam nejspíš zavlekly lodě, nebo připluly na kusech vraků. Některé atoly na Čagoských ostrovech ale zůstaly ušetřeny a právě to dalo vědcům možnost oba druhy ostrovů porovnat.

Výzkumníci uvádí, že stopy ptačího trusu našli třeba na řasách a v mořských houbách, které na útesech rostou. Profesor Nick Graham z univerzity v Lancasteru zmiňuje i rozdíl mezi rybami. Ty, co žijí u ostrovů bez krys, jsou prý na svůj věk mnohem větší a je jich mnohem víc.

V korálových útesech žije třetina všech oceánských živočišných druhů. Podle profesora Grahama jde proto o ideální místo pro výzkum mořského života. Je tu ale i více hledisek - například ekonomické.

Útesy přitahují turisty a ekonomika na řadě ostrovů je na cestovatelích závislá. Množství turistů ale jejich ekosystém ničí také. Hlavním příkladem je plastový odpad, který se kolem atolů usazuje a postupně způsobuje smrt všech živočichů.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme