VIDEO: Živé vysílání z čapího hnízda u Trutnova zachytilo oslavu rodičů po snesení vejce

První čápi se zpět v Česku začali objevovat zhruba před měsícem. Tehdy oznámila Česká společnost ornitologická 40 obsazených míst. Začátkem dubna jich počítadlo na webových stránkách společnosti hlásí již 439. S dubnem přichází také jejich hlavní hnízdící sezóna, což potvrzuje i čapí pár v Bohuslavicích u Trutnova. Ve čtvrtek v noci tam snesla samička první vejce. Co se v hnízdě děje, můžete sledovat živě díky webkameře na komíně.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U prvního vejce podle Gabriely Dobruské z České ornitologické společnosti nezůstane. Průměr se pohybuje mezi 3-4 vyvedenými mláďaty, ale vajec můžou samice snést klidně šest, uvedla pro iROZHLAS. Další přibydou pravděpodobně v průběhu tohoto týdne. Jak se rodiče o své hnízdo starají, můžete sledovat v živém přenosu.

ŽIVÝ PŘENOS:

„Na spoustě hnízd už je plný čapí pár. Jakmile doletí druhý partner, tak nemají na co čekat, výchova čapích mláďat je poměrně dlouhá a náročná,“ vysvětluje Dobruská. Právě kvůli namáhavé péči o mláďata a dlouhé inkubační době mají čápi podobně jako jiní velcí ptáci pouze jednu snůšku ročně. Maximálně když o vejce přijdou, jsou schopni udělat ještě tzv. náhradní snůšku. „Když ale přijdou o větší mláďata, tak už ani oni se nepokoušejí,“ dodává ornitoložka, která se čápům věnuje.

Tunová hnízda

Březen je hlavním měsícem, kdy se čápi vrací z teplých krajin a zahnizďují na českém území. Svá hnízda využívají tito ptáci opakovaně, klidně i několik let. Zpravidla přilétá první samec, ale nemusí tomu tak být nutně vždycky.

„Čápi jsou takoví velcí stavitelé. Každoročně hnízdo opravují a vylepšují,“ popsal jejich chování zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko. Po několika letech může tedy hnízdo dosáhnout opravdu velkých rozměrů. Podle Kafky je nutné je občas odkopat a snížit, aby se ulehčilo komínu nebo jiné konstrukci pod hnízdem. „Může vážit několik metráků, případně to může klidně být i tuna,“ dodává pro Český rozhlas Hradec Králové.

Komíny jsou pro jejich hnízda typická. Kvůli tomu bývá obtížné tyto ptáky pozorovat a podobné webkamery jako tato v Bohuslavicích tuto práci výrazně ulehčují. „Prostřednictvím webkamer máme přesný přehled o tom, kdy snesou vejce, jak dlouho trvá inkubace nebo kdy se začnou mláďata líhnout,“ sděluje Dobruská.

Anna Jílková, Jana Házová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme