Jed na hraboše otrávil čápy na Ostravsku, ukázal rozbor veterinárního úřadu

Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku. Ten je součástí jedu Stutox II, používaného k trávení přemnožených hrabošů. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody. Zbytky látky v tělech čápů prokázaly testy, oznámil Státní veterinární ústav v Olomouci. Informaci o dvou mrtvých čápech dostali ve středu 14. srpna telefonicky pracovníci Záchranné stanice v Bartošovicích.

Aktualizováno Bartošovice / Olomouc (Aktualizováno: 15:03 22. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čáp v hnízdě | Foto: Karel Machač

„V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.

Na střední Moravu se slétají obří hejna čápů, lákají je přemnožení hraboši

Číst článek

O otravě informovali Krajskou veterinární správu v Ostravě i pobočku Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ředitel olomouckého veterinárního ústavu Jan Bardoň potvrdil, že testy u obou čápů potvrdily zbytky fosfidu zinku.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý řekl, že Státní veterinární správa ve čtvrtek dala podnět Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému kvůli podezření na otravu prostředkem proti hlodavcům v katastru Služovic na Opavsku.

„Regionálně příslušná inspekce zemědělského ústavu již začala s šetřením,“ uvedl mluvčí. Také Česká inspekce životního prostředí již situaci řeší. „Inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Ostrava v tuto chvíli shromažďují podklady, které by vedly k nalezení pachatele a tedy k možnosti následně vést přestupkové řízení,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Plošné rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno zemědělský ústav povolil, ale ministerstvo zemědělství po vlně kritiky platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví kromě hrabošů i další býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou.

Jed na hraboše zabil čápy na Opavsku. Potvrdil to vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel na základě výsledků rozboru vzorků ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. Dva otrávení čápi byli nalezeni 14. srpna na poli u Služovic.

09:41 – 22. 08. 2019

36 52

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) uhynulí čápi pravděpodobně pozřeli hraboše otráveného Stutoxem II a otrávili se sami.

„Byl by to první případ sekundární otravy. Podle mého názoru to jenom potvrzuje opatrný postoj ministerstva životního prostředí k tomu, že povolení plošného rozhozu Stutoxu II bylo ze strany zemědělského ústavu rizikové a je dobře, že bylo zrušeno,“ řekl ve čtvrtek novinářům. Že by byl znovu povolen plošný rozhoz jedu takřka v 50 okresech, je podle něj nereálné.

„Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný ‚bezpečný jed‘. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ reagoval ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

‚Kalamita trvá‘

Podle předseda Zemědělského svazu České republiky Martina Pýchy však má plošná aplikace Stutoxu II ve vybraných lokalitách stále smysl. „Pořád kalamita trvá a problém s hraboši nezmizel,“ řekl

. Svaz vyčká s dalšími kroky na výsledky vyšetření úhynu zajíců a čápů. Podle ministra Brabce jsou ale uhynulí živočichové dostatečnou odpovědí na Pýchův otevřený dopis, ve kterém zesměšňoval odmítavý postoj ministerstva životního prostředí k povolení plošného rozhozu jedu na velké části území Česka.

Česká inspekce životního prostředí již situaci řeší. „Inspektoři z ostravského oblastního inspektorátu v tuto chvíli shromažďují podklady, které by vedly k nalezení pachatele a tedy k možnosti následně vést přestupkové řízení,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Zbytky účinné látky přípravku Stutox II rovněž prokázaly testy vzorků uhynulého zajíce a dvou bažantů z Tuřan. Inspekce podle Nastoupilové také nařídila dvěma subjektům, aby plošné neaplikovaly jed na několika půdních blocích na jižní Moravě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme