Satelitní a letecké snímky odhalily až 33 tisíc míst, která mohou být kontaminovaná. Agentura je zmapuje

Přes 33 tisíc potenciálně kontaminovaných lokalit v Česku zmapuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Vytvoří databázi s informacemi o těchto místech, například míře jejich kontaminace či riziku. Na úterní tiskové konferenci to řekl ředitel CENIA Miroslav Havránek. Operační program životní prostředí a Fond soudržnosti Evropské unie poskytly na projekt dotaci 116,6 milionu korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpadky v lese

Agentura životního prostředí zmapuje kontaminovaná místa. Podle satelitních snímků jich může být až 33 tisíc (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Především z leteckých a satelitních snímků vytipovali odborníci zhruba 33 tisíc lokalit, které mají některé charakteristiky kontaminovaných míst. „V tuto chvíli začínají týmy projíždět území Česka a vyhodnocovat jednotlivé lokality, jestli tam kontaminace je, jak je závažná, jaký druh, jestli vyžaduje sanační opatření nebo zda je tam nějaký vývoj v čase,“ řekl Havránek.

Podle CENIA jsou jedním z nejhorších způsobů kontaminace černé skládky, které se nejvíce vyskytují ve Středočeském a Olomouckém kraji.

Mapu dostanou kraje

Agentura tak zahajuje druhou etapu projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst, letos v lednu se uskutečnila první fáze. Během ní byly testovány metody mapování míst a systém sbírání informací. Hodnocení se uskutečňuje ve spolupráci s místními správami, s veřejností, s Českou inspekcí životního prostředí a vlastníky pozemků.

Sanace skládky ve Vratimově skončila. Vlaky přepravily toxický odpad do spalovny na Sokolovsku

Číst článek

Výsledky budou poskytnuty krajům. Každé místo bude mít svůj záznam ve výsledné databázi a odborníci stanoví, jak urgentní je stav lokality vzhledem k životnímu prostředí.

„Výsledkem procesu by mělo být, aby se daná místa napravovala,“ uvedl Havránek. Díky projektu by se podle agentury mělo zlepšit životní prostředí, omezit rizika kontaminace ze starých ekologických zátěží a přispět k lepšímu územnímu plánování.

„Je zcela v kompetenci příslušných úřadů, zda a jakým způsobem k sanaci kontaminovaných míst přistoupí s ohledem na jejich zdroje,“ řekla šéfka komunikace agentury CENIA Helena Benešová. Projekt bude ukončen vytvořením finální databáze a hodnoticími zprávami v prosince 2021.

CENIA je příspěvkovou organizací ministerstva životního prostředí. Jejím cílem je shromažďování, hodnocení a interpretace informací o životním prostředí a jejich poskytování odborné i laické veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme