‚Tohle není Mars.‘ Lesní požáry zbarvily oblohu v Indonésii do červena

Jako z postapokalyptického filmu. Tak popisují místní oblohu v indonéské provincii Jambi, která se v posledních dnech důsledkem znečištěného ovzduší z lesních požárů zbarvila do červenooranžové. Problémy s kouřem, který způsobuje řadě obyvatel dýchací potíže, se opakují v regionu každoročně, píše server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

FOTO Jambi (Indonésie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s lesním požárem Národního parku Sebangau v Indonésii

Hasiči bojují s lesním požárem Národního parku Sebangau v Indonésii | Foto: Willy Kurniawan/File Photo | Zdroj: Reuters

Záběry oranžového oparu nad domy a v jejich okolí zveřejnil na sociální síti Twitter třeba uživatel Wein Arifin. Od něj je přesdílela uživatelka s přezdívkou hailwidows, která k videu připsala: „Ne, tohle není Mars. Tohle je Indonésie v jednu odpoledne.“ 

Jiný uživatel přirovnal narudlou fotografii z Indonésie k záběru ze sci-fi filmu Blade Runner 2049. Jedna z jeho památných částí je totiž zbarvená právě oranžovým filtrem.

BBC také cituje jednu z obyvatelek provincie Jambi, podle které ji z oparu bolely oči a také v krku.

Meteorolog Koh Tieh Yong pro britský server uvedl, že za zarudlou oblohu může fenomén zvaný Rayleighův rozptyl. 

Zbarvení podle něj souvisí s určitými typy částic, které jsou přítomné ve vzduchu při mlze. Podle meteorologa fakt, že byly fotografie na sociálních sítích pořízeny během poledne, mohl způsobit, že obloha vypadala červeněji.

Úmyslně založené požáry

Zhruba před dvěma týdny bylo několik tisíc škol v indonéské provincii Riau uzavřeno kvůli hustému dýmu, který se v oblasti šíří z lesních požárů. Více než 400 jich zrušilo vyučování také v sousední Malajsii. Do východomalajsijského státu Sarawak poslaly úřady půl milionu ochranných roušek.

Problémy s kouřem, který způsobuje řadě obyvatel dýchací potíže, se opakují v regionu každoročně. Většina požárů bývá založena úmyslně při odlesňování půdy.

Ekologické organizace za původce většiny požárů pralesů a rašelinišť v Indonésii označují papírenské společnosti a majitele plantáží, kde se pěstují olejové palmy. Odlesňování půdy pomocí ohně je totiž levnější než jiné způsoby čištění pozemků. Firmy vypalování původní vegetace popírají.

Sousední země si u Indonésie každoročně na kouř stěžují, Jakarta nicméně tento týden obvinění odmítla a tvrdí, že lesní požáry hoří i v dalších zemích regionu, včetně Malajsie, Filipín, Papuy-Nové Guineje, Vietnamu, Východního Timoru a Thajska.

Nejhorší lesní požáry postihly Indonésii v roce 2015, kdy kouřový smog pokryl velkou část jihovýchodní Asie. Podle studie vědců z Harvardovy a Kolumbijské univerzity kvůli kouřovým částečkám tehdy jen v Indonésii předčasně zemřelo více než 90 tisíc lidí.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme