Česko sužuje sucho, slabší sklizeň nemusí zachránit ani normální počasí

Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní. I v případě normálního průběhu jarního a letního počasí se dá očekávat slabší sklizeň, uvedl jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V půdě je tak malá zásoba vody, že ani normální průběh jarního počasí nebude v postižených oblastech plně stačit vegetaci k normálnímu růstu, v půdě není prakticky žádná vodní rezerva.

Situace se podle projektu Intersucho zhoršuje už čtyři týdny | Foto: Intersucho.cz

Na to už v lednu upozornil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj se v minulosti ukázalo, že i navzdory množství sněhu může nastat sucho s katastrofálními následky. 

Podle autorů projektu Intersucho, který již několik let zajišťuje pro zemědělce informace ohledně stavu a předpovědi zemědělského sucha, nedostatek vody letos zasáhne několik oblastí Česka. V severozápadních Čechách a na jižní Moravě tak mohou zemědělci očekávat špatnou sklizeň.

Česko už čtyři roky sužuje sucho. ‚Srážek je teď hodně, vyhráno ale nemáme,‘ varuje hydrolog

Číst článek

„Pokud letos zasejí zemědělci v postižených oblastech, sázejí na to, že přijde během vegetace dostatečný déšť ještě více než v minulosti. Vzhledem k tomu, že nevidíme v předpovědi dále než za desetidenní horizont, nemůžeme s určitostí říct, zda sucho bude trvat. Ale dělali jsme si výpočty na základě statistiky z posledních 50 let a v nejpostiženějších oblastech je pravděpodobné, že současná nepříznivá situace vydrží až do začátku června,“ uvedl jeden z autorů projektu Miroslav Trnka.

Jednoduše řečeno: v půdě je tak malá zásoba vody, že ani normální průběh jarního počasí nebude v postižených oblastech plně stačit vegetaci k normálnímu růstu, v půdě není prakticky žádná vodní rezerva.

Takto mapa intenzity sucha v půdě vypadala před čtyřmi týdny | Foto: Intersucho.cz

Situace se zhoršuje

„Přitom v tomto období na konci zimy by měla být naplněnost půdního profilu na 80 až 90 procentech,“ řekl Trnka. Loni se sucho projevilo výrazně až v červnu a v červenci, letos může přijít dřív.

Situaci už podle Trnky vnímají negativně i zpravodajové, což jsou majitelé sadů a vinic, tedy trvalých kultur. Kromě zmíněných oblastí postupně vysychá i Polabí, situace se zhoršuje kontinuálně poslední čtyři týdny, což je vidět na animaci na hlavní stránce projektu InterSucho.

Podle dalšího tvůrce projektu Pavla Zahradníčka je to tím, že únor byl nadprůměrně teplý a velice pravděpodobně srážkově podprůměrný. „Data však zatím nemáme vyhodnocená,“ dodal Zahradníček.

Ostatní oblasti, kde nyní sucho není, měly výhodu v tom, že především v lednu měly dostatek sněhových srážek. „Sníh roztál a vytvořil v půdě zásobu. Ale i tady bych byl opatrný, protože je teprve začátek března a vegetační sezona letos asi začne dřív a vody nemusí být tolik,“ uvedl Trnka.

Ve srovnání se situací před rokem lze říct, že sucho zasáhlo jiné oblasti. Loni měly problémy jižní Čechy, zatímco na Moravě bylo vody poměrně dost. Navíc loni přišly březnové srážky, které sucho oddálily.

Vývoj sucha v posledních čtyřech týdnech:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme